نماز، مکان

موضوع بحث: نماز، مکان
تاریخ پخش: 73/11/22

بسم الله الرحمن الرحیم

الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

1- مکان نمازگزار
در این جلسه در مورد مکان عبادت صحبت می‌کنیم. راجع به مکان نماز جزئیاتی را می‌گویم.
1- در ملک دزدی نماز باطل است. گرچه فرش دزدی، تخت دزدی، باطل است.
2- وارد مسجد می‌شوی کسی در مسجد جا گرفته، برود وضو بگیرد و برگردد. اگر کسی برود جایش را بگیرد. این هم یک رقم غصبی و دزدی حساب می‌شود.
اگر خانه شریکی است، شریک‌ها باید راضی باشند.
اگر یک کسی از دنیا رفته خمس و زکات بدهکار است، تصرف در ملک آن حرام است و نمازش باطل است با پول خمس نداده خانه خریده، شما در آن خانه افطار هم که بکنی اگر بدانی که با پول خمس نداده خانه خریده، افطار، نماز، قرآن همه باطل است.
رضایت هم باید قلبی باشد. به زبان فایده ندارد.
جلوی قبر امام و پیغمبر، بی ادبی تلقی می‌شود. نماز نخوانید.
در خلوت باز زن نامحرم نماز نخوانید. مکروه است. بهتر این است که در نماز زن از مرد عقب‌تر بایستد.
جای پیشانی باید پاک باشد. مکان باید متزلزل نباشد. فنر. ابر، کاه، نباید باشد. پستی و بلندی تا چهار انگشت ایراد ندارد.
در ماشین و هواپیما و کشتی اگر آدم چاره نداشته باشد مجبور باشد باید نماز بخواند. زمین‌های کشاورزی سه حالت دارد. یک زمینی اطراف روستا یک زمینی چسبیده به روستا یکی داخل روستا. در داخل روستا و ملک‌های شخصی اجازه لازم است. در حاشیه روستا نه اجازه لازم است و نه رضایت.
اما راجع به نماز. در این جلسه یک مقداری راجع به مسجد صحبت می‌کنیم. کجا مسجد بسازیم از چه کسی پول بگیریم. خادم مسجد چه کسی باشد. هیئت امنا چه کسانی باشند؟
2- اهمیت و احکام مسجد
انتخاب مکان مسجد: جاهای مقدس را مسجد کنند. یک سوره‌ای در قرآن است به نام سوره کهف. یعنی غار. چند تا جوانمرد در منطقه بت پرستان گیر کرده بودند. رفتند در یک غاری و تاریخ مفصلی دارد که قرآن آن را نقل کرده. قرآن می‌گوید عده‌ای گفتند اگر می‌خواهید مسجد بسازید بر فراز اینها مسجد بسازیم. یعنی جای مسجد جای آدمهای نیکوکار و آدمهای صالح قدیم‌ها هم همینطور بوده مسجد را در کنار امامزاده‌ها، شهدا، امامها بنا می‌کردند. پس انتخاب مکان، مکان مقدس باشد.
2- اول مسجد بعد خانه. قرآن می‌گوید «إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ» (آل عمران/96). خداوند اول کعبه را خلق کرد. بعد بقیه زمین را. این به ما نشان می‌دهد که فرماندهان نظامی و انتظامی در پادگان اول مسجد را درست کنند بعد خانه‌ها را. «وَ اجْعَلُوا بُیُوتَکُمْ قِبْلَهً» (یونس/87) خانه هایتان را رو به قبله بسازید. یعنی جهت دار باشد.
منار بلند ممنوع. پس چرا مسجدهای ما اینقدر منارهای بلند دارد. بله! اشتباه کرده‌اند، از کارهایی که حضرت مهدی(ع) می‌کند. این است که منارهای بلند را خراب می‌کند.
منار بلند از ابتکارات خلیفه دوم جناب عمر است.
ساختن مسجد خیلی مهم است. وقتی مسجد می‌ساختند خود پیغمبر هم گل کشی و آجر کشی می‌کرد. وضوخانه کجا باشد؟ وضوخانه بیرون مسجد باشد. (حدیث داریم)
هفته ای یک بار مسجد را گلاب پاشی کنند. چه دین خوبی، الان در ذهنها هست که مسجدها بو می‌دهد.
در مسجد تصاویر نباشد عکس نباشد. عکس امام یا شهدا، یامقام معظم رهبری هم اگر بنا است که باشد یک پرده ای باشد که وقت نماز پرده با بکشند. در برابر عکس حتی عکس پیغمبر نماز کراهت دارد.
نظافت مسجد، چراغ مسجد. فرش مسجد، اینها را رد می‌شویم.
در ساختن مسجد حدیث داریم از طاغوت پول نگیریم. «إِنَّما یَعْمُرُ مَساجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ أَقامَ الصَّلاهَ وَ آتَى الزَّکاهَ وَ لَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللَّهَ فَعَسى‌ أُولئِکَ أَنْ یَکُونُوا مِنَ الْمُهْتَدینَ» (توبه/18)
3- متولیان مسجد
هیأت امنا چه کسانی باشند؟ مسجد محل انقلابیون است. میجدی که آدمهای ترسو جمع می‌شوند در آنجا نباید رفت. قرآن می‌گوید. «إِنَّما یَعْمُرُ مَساجِدَ اللَّهِ» فقط کسانی حق دارند که مساجد خدا را تعمیر کنند که 1- «مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ». به خدا ایمان داشته باشد. 2- «وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ» به روز قیامت ایمان داشته باشد. «وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ» 3- «وَ لَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللَّهَ» از احدی نترسید.
کسی حق دارد که مسئول مسجد باشد. کسی می‌تواند خادم الحرمین باشد که ایمان، اقامه نماز و ترسو نباشد.
در مسجد منافقین نباید برویم. در قرآن آیه‌ای داریم که می‌فرماید منافقین آمدن و مسجدی ساختند. آمدن پهلوی پیغمبر و گفتند: در آن کوچه مسجدی ساختیم تشریف بیاورید نماز، حضرت کلنگ را برداشتند و با اصحاب رفتند و مسجد را افتتاح کردند. (مسجد ضرار)
مسجد باید براساس تقوی باشد. یعضی مسجدها محلی شده. البته اگر برای خدا باشد عیبی ندارد. مثلاً می‌گویند مسجد طلا فروشها، ولی آهنگرها را راه نمی‌دهند. اگر مسجد اینگونه باشد که اسمش مسجد نیست. مسجد باید «أُسِّسَ عَلَى التَّقْوى‌» (توبه/108) اساسش بر تقوی باشد. مثل مسجد قبا. «وَ الَّذینَ اتَّخَذُوا مَسْجِداً ضِراراً» (توبه/107).
هیأت امنا؟ یک آیه داریم در قرآن که راجع به هیأت امنا مسجد الحرام است. می‌فرماید: «إِنْ أَوْلِیاؤُهُ إِلاَّ الْمُتَّقُون» (انفال/34). فقط آدمهای باتقوا حق دارند که رئیس مسجد باشند.
پس اساس مسجد تقوا. ولی مسجد متقی. مسئول تأمین مسجد «وَ لَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللَّهَ».
حالا خادم مسجد چه کسی باشد؟ پیر؟ نه. بیسواد؟ نه. سیگاری؟ نه. مریض؟ نه. در قرآن داریم. اول خادم مسجد زکریا. 2- مریم «إِنِّی نَذَرْتُ لَکَ ما فی‌ بَطْنی‌ مُحَرَّراً» (آل عمران/35). مادر مریم نذر کرد که بچه‌اش خادم باشد. 3- ابراهیم و اسماعیل خدا به ابراهیم و اسماعیل می‌گوید «أَنْ طَهِّرا بَیْتِیَ» (بقره/125). بلند شوید و مسجد الحرام را تطهیر کنید مردم برای نماز می‌آیند. خادم مسجد باید یک جوان تحصیل کرده باشد و باید افتخار کند که خادمی ‌عبادت است. منتها مسجد اگر زنده شود کانون تعلیم و تربیت می‌شود.
یکی از کارهایی که باید در جمهوری اسلامی‌بکنیم این است که خادمهای قدیمی را آبرویشان را حفظ کنیم و با عزت و احترام حقوقشان را تأمین کنیم و بروند و استراحت کنند و یک مشت آدم تازه نفس، باسواد را بیاوریم و این افراد آموزش قرآن و قصه گویی هم بلد باشد تا بتواند بچه های محله را جمع کند. وضع موجود ما وضع خوبی نیست.
مسجد باید یک پایگاه خوب باشد.
4- آداب مسجد و ادب نمازگزار
آداب مسجد. 1- صدای موذن که بلند شد لبیک بگویید. 2- امام جماعت را تنها نگذاریم در آیه آخر سوره جمعه داریم که امام جماعت را تنها گذاشتند. پیغمبر داشت خطبه می‌خواند، یک مرتبه جنس آوردند. جنس تعاونی، قرآن می‌گوید «وَ تَرَکُوکَ قائِماً» (جمعه/11). حدیث داریم که همه رفتند فقط دوازده نفر نشستند یعنی در خطبه نماز جمعه، امام جمعه را تنها گذاشتند.
کار را فدای نماز نکنیم. «رِجالٌ لا تُلْهیهِمْ تِجارَهٌ وَ لا بَیْعٌ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ» (نور/37) صدای اذان بلند شد تجارت را رها کن واردین به مسجد مهمان خدا هستند. به آنها احترام کنید. بچه، پیر، جوان فرقی نمی‌کند.
قبل از نماز چند دقیقه در انتظار نماز بنشینید.
5- قبل از ورود به مسجد دعا کنید
مسجد باید یک مقدار از بنای آن زیر آسمان باشد. یک وقت اگر از سرما و گرما اذیت شدید بروید داخل. یعنی اصل بنا زیر آسمان است. زیر سقف از باب اجبار است. از رهبران معصوم غافل نشویم. گفته‌اند وقتی وارد مسجد شدید لب در بایست و بگو یعنی یادت نرود که در این مسجد باید حمایت رهبران آل محمد هم باشد.
کسی که مسجد نمی‌آید با آن برخورد کنیم.
اهداف اصلی را فراموش نکنیم. یکی از اشتباهات مهم ما این است که شب 21 و 19 که خیلی شلوغ است مثلاً می‌گوییم امشب مسجد غلغله است می‌توانیم پول 10 تا تخته فرش را جمع کنیم یعنی می‌خواهیم از زیلوها به پشم‌ها حرکت کنیم. حرکت است در شب 21 این است. حرکت از نخ به پشم.
بچه‌ها را به مسجد ببرید. آن چیزی که در رساله نوشته برای بچه هایی است که ادرار می‌کنند وگرنه حدیث داریم بچه‌ها را به مسجد ببرید. پیغمبر بچه‌ها را به مسجد می‌برد و آنها را روی منبر روی زانوهایش می‌نشاند.
زنهایی که می‌خواهند به مسجد بروند. اجازه بدهید بروند. حدیث داریم اگر خانم عطر نزند. به شرط اینکه برای خودنمایی نروند.
حدیث داریم هنگامی ورود ته کفش خودتان را ببینید که آلوده نباشد. جنب وارد نشود. کسی که سیر یا پیاز خورده وارد نشود. در مسجد مرده دفن نکنند. کفار به مسجد راه پیدا نکنند. خنده نکنند. مباهات نکنند. آب دهان نیندازند. تطهیر مسجد فوری است. در مسجد مجرمین را شلاق نزنیم. مسجد جای رحمت است جای شلاق زدن نیست به تازه واردها احترام بیشتری بکنید. با پای راست وارد شوی. گمشده‌ها را اعلام نکنید. حدیث داریم. یک کسی آمد توی مسجد گفت فلان چیز گمشده. امام فرمود: امیدوارم پیدا نشود. بابا مسجد جای مقدس است.

«والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

لینک کوتاه مطلب : https://gharaati.ir/?p=2205

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.