نسبت به تربیت مفسر قرآن اقدام جدی صورت گیرد

با حضور حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، مشاورین، معاونین، مدیران و دبیران شهرستان های ۱۴ استان ستاد اقامه نماز، دوره آموزشی و توجیهی دبیران در روز یکشنبه ۱۱ دی ماه در هتل نماز مشهد برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی رییس ستاد اقامه نماز کشور در ابتدای صحبت های خود با اشاره به جایگاه نماز از نظر ائمه، با نقل داستانی از زندگی امام رضا(ع) گفت: امام رضا(ع) داشتند مطلبی می نوشتند، صدای اقامه اذان بلند شد قلم را کنار گذاشتند، یکی از یاران به ایشان گفتند آقا دو سطر دیگر بنویسید، مطلب تمام می‌شود امام رضا(ع) گفتند نماز واجب‌تر است.

رییس ستاد اقامه نماز کشور عنوان کرد: در قرآن گفته شده است که قبل از اینکه شما امام را زیارت کنید، امام شما را زیارت می‌کند که در آیه ۵۴ سوره انعام به پیامبر می گوید مومنان که می‌آیند به زیارت تو {پیامبر} قبل از اینکه آنها بگویند: «السلام علیک یا رسول الله» تو بگو «السلام علیک» و در آیه قرآن می گوید: «وَ إِذا جاءَكَ الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِآياتِنا فَقُلْ سَلامٌ عَلَيْكُمْ» جاء مال زیارت است، آیات یعنی مومنانی که از راه دور به زیارت می‌آیند.

وی افزود: در این آیه خداوند به پیامبر می‌گوید تو سلام کن به زوار، من که پروردگار هستم به آن ها رحم می‌کنم. حتی به زائرهایی که گناه کردند که اگر توبه کنند خدا آن ها را می بخشد.

مفسر قرآن کریم در ادامه صحبت های خود  با اشاره به روایات امام رضا(ع) بیان کرد: امام رضا فرمودند نماز واجب شد تا قرآن از مهجوریت بیرون بیاید. دلیلی که قرآن مهجور هست کم توجهی به آن است.

رییس ستاد اقامه نماز کشور در مورد نحوه تفسیر گفت: تفسیر باید دو شرط داشته باشد، اول اینکه احتمالات و اقوال را نگوییم و دوم اینکه عوام بفهمند.

وی اظهار کرد: در قرآن تحریف نیست ولی در روایات هست. قرآن نیاز به سند ندارد ولی روایات دارد.

استاد قرائتی در پایان با اشاره به ضرورت توجه بیشتر به قرآن و ارائه تفسیر قرآن برای مخاطبین، گفت: با تعلیم و آموزش، نسبت به تربیت مفسر قرآن اقدام کنید و قرآن را از مهجوریت خارج کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ankara escort