بهترین کار

برنامه سمت خدا 28 آذر1391

سوال – از نگاه دین واهل بیت، بهترین کارها چیست؟

پاسخ – خدا در قرآن فرموده که کارهای من بهترین کارآئی را دارد. خدا به خودش می فرماید: احسن الخالقین. درمورد داستان خدا می فرماید: من بهترین داستان ها را تعریف می کنم. بافتن با یافتن فرق می کند. قصه های قرآن بافتنی نیست بلکه یافتنی است. داستان های قرآن پر مطلب است. سوره ی یوسف یازده صفحه است که هزار و چهارصد نکته دارد. گاهی ما در بیست دقیقه فیلم، پیام های زیادی می گیریم ولی بعضی موقع، فیلم هیچ نکته ای ندارد. قرآن می فرماید: ساختمان انسان بهترین ساختمان است. تمام حیوانات خم هستند یا افقی هستند یا پرواز می کنند تنها حیوانی که عمودی است انسان است و روی دو پا راه می رود. بهترین کشورها، بهترین و ظریف ترین دوربین ها را ساخته اند. خداوند با مقداری پی( چربی)،دوربینی(چشم) خلق کرده که نود سال فیلم برداری می کند. در ضمن این دوربین حفاظت اتوماتیک است یعنی چشم ما در آب نمک است تا خراب نشود. تمام دکترهای روی زمین نمی توانند شیری جایگزین شیر مادر بسازند. هیچ دوربینی چشم نمی شود. در صورت ما، همه ی اعضای منحنی است بخاطر همین ما زیبا هستیم، اگر ما بصورت مستطیل بودیم زشت بودیم. نمره ی خدا بیست است. زهرمار در دهان مار، بیست است. ما در بعضی نیازهای خودمان، می خواهیم بهترین باشیم. مثلا وقتی می خواهیم برای خانه پرده بخریم، آلبوم یا فیلم می بینیم و خیلی دقت می کنیم که پرده ی زیبایی بخریم. ولی در بعضی مواقع کوتاه می آییم. مثلا بعضی ها نمازشان را غلط می خوانند. خوب است که انسان نمازش را پیش کسی بخواند. خدا قصه اش را از زبان لقمان می گوید. من حاضر نیستم که حرف دیگران را روی منبر بگوید، حتما باید حرف از خودم باشد. مومن آل فرعون فردی بود که ایمان داشت ولی تقیه می کرد و نمی گذاشت که فرعون بفهمد او ایمان دارد. خدا در چند صفحه از قرآن صحبت های او را نقل کرده است. یعنی خدا در قرآن نقل قول می کند. ما می توانیم هر چیز خوبی را از هر کس قبول کنیم.

سوال – بهترین حرف زدن از نظر قرآن و دین چیست ؟

پاسخ – در مورد صحبت کردن خدا می فرماید: بهترین حرف را بزنید. روایت داریم که پیامبر بچه ها را زیبا صدا می کرد. خوب است که ما بگوییم: فاطمه خانم نه فاطمه. شهید بهشتی در خارج از کشور از قبرستانی رد می شد، همراهان ایشان سگی را دیدند و گفتند که این سگ آمده فاتحه بخواند. دکتر بهشتی گفت که ما نباید این طور صحبت کنیم با اینکه عقایدمان با آنها فرق دارد. پس انسان باید در حرف زدن ادب داشته باشد. اسلام روی حیا در کلام، تاکید کرده است. بعضی ها فکر می کنند که اگر باهم رفیق بودند، می توانند با بی ادبی صحبت کنند. حتی اگر پدر و مادر بی ادبی کردند فرزند حق ندارد بی ادبی جواب بدهد. به پیامبر ابتر گفتند و خدا در جواب فرمود: آنها خودشان ابتر هستند. یعنی شما می توانید در جواب بگویید: خودت هستی. اگر کسی صفتی به شما بدی داد، شما می توانید به او بگویید: خودت هستی ولی نمی توانید به پدر ومادر بگویید: خودت هستی. خدا نسبت به مردم می فرماید که با عدل و احسان رفتار کن ولی نسبت به پدر و مادرمی فرماید: با احسان رفتار کن. ما با مردم مقابله به مثل داریم ولی با پدر و مادر نداریم. قول احسن یعنی اینکه حرف شما محکم و منطقی باشد. پیامبر به کفار نمی گوید که من حق می گویم و شما باطل می گویید. پیامبر فرمود: یا شما درست می گویید یا من، باید با هم گفتگو کنیم. خدا به موسی می فرماید که با زبان نرم با فرعون سخن بگو. پس حرف باید منطقی و نرم باشد. پدر و مادرباید با بچه به مهربانی سخن بگویند. حرف زدن با پدر ومادر باید با کرامت باشد. حرف باید بلیغ و قابل فهم باشد. حرفی خوب است که عوام بفهمند و خواص بپسندند.

سوال – بهترین لباس از نظر قرآن و دین چه لباسی است؟

پاسخ – بهترین لباس برای زن ها این است که لباس آنها، دیگران را تحریک نکند. قرآن می فرماید: لباس ظاهری باید همراه با تقوا باشد. در قرآن به لباس ظاهری، همسر و تقوا، لباس گفته می شود. گاهی اوقات لباس شیک است ولی طرف را اذیت می کند. قرآن می فرماید: لباس و کلام باید طوری باشد که هوسبازان به تو طمع نکنند. لباس بیرون باید ساده باشد. آرایش و لباس زیبا برای همسر است. آیا درست است کسی که به شما کمکی نمی کند از شما لذت ببرد؟ بعضی خانم ها مجانی خودشان را حراج می کنند. کسی باید از شما لذت ببرد که برای شما امکانات فراهم می کند. برای دیدن موزه باید پول پرداخت کرد. فردی از امام رضا(ع) سوال کرد و امام کمی فکر کرد و بعد جواب داد. فردی گفت که شما جواب را نمی دانستید که فکر کردید. امام فرمود: خیر، باید به کلام احترام گذاشت. گاهی خدا خودش هم کلمات را می کشد مثل الف لام میم، یاسین و طه… مرد در خانه نمی تواند هر لباسی بپوشد اگر فرزند داشته باشد.

سوال – از نگاه دین و قرآن، بهترین پدر و مادر کیست ؟

پاسخ – پدر خوب باید اسم خوب روی فرزندش بگذارد و برای تربیت او وقت بگذارد، دختر را زود شوهر و پسر را زود زن بدهد. هر کس بچه دارد باید همبازی او بشود باید نیازهای بچه را برآورد و بچه را کتک نزد، باید لقمه ی حلال به فرزند داد. لقمه ی حرام در نسل شما اثر می گذارد. امام حسین (ع) در روز عاشورا فرمود: شکم های شما از حرام پر شده است که سخنان در شما اثر نمی کند. از استاد دانشگاهی که کتاب های تعلیم و تربیت می نویسد، پرسیدم که آیا در کتاب های تعلیم و تربیت در مورد لقمه ی حلال هم نوشته شده است ؟ ایشان گفت: خیر. ما چنین بحثی در تعلیم و تربیت نداریم. داریم که نشستن با پولدارها بدون فقرا قساوت می آورد، بعضی غذاها قساوت می آورد. بهترین پدرکسی است که به فرزندش هنر یاد بدهد. ما فکر می کنیم که پدر خوب کسی است که همه ی امکانات را برای فرزند فراهم کند ولی این طور نیست، فرزند باید نیاز هم داشته باشد. فردی پولدار بود و کار نمی کرد زیرا می گفت که من پیر هستم و پول هم دارم. حضرت فرمود که خودت را از اقتصاد کنار نکش حتی اگر به پول نیازی نداری. اسلام با رکود مخالف است. فکری که حاضر نیست مشورت کند یعنی در رکود است. روایت داریم: هلاک می شوند کسانی که فکرشان راکت است. اگر کسی زمینی را تا سه سال کشت نکند، باید دیگری روی آن کار کند زیرا زمین نباید راکت باشد. پول نباید راکت باشد. می توان با آن در مضاربه شرکت کرد یا در قرض الحسنه سرمایه گذاری کرد. درقرآن چهار بار کلمه ی قرض الحسنه آمده است. خوب نیست که ما عمری کلمه ای را بشنویم و آنرا تکرار کنیم ولی معنای آنرا ندانیم. مثلا بعضی نمی دانند شریعه ی فرات یعنی چه، شریعه راهی است که به آب می رسد. یعنی خاکی که از آب بالاتر است و از آنجا می توان آب برداشت. ما باید معنای نماز را بدانیم. قرض الحسنه باید بی منت باشد زیرا اگر منت داشته باشد دیگر حسنه نیست،حسنه باید سریع باشد و طول نکشد. بعضی ها وقتی می خواهند به کسی کمک کنند او را سین جین می کنند. دیگر اینکه حسنه باید ارزش داشته باشد. خدا می فرماید که اگر چیزی به فقیر می دهید، چیزی بدهید که اگر شما فقیر بودید و به شما می دادند آنرا قبول می کردید. آیت الله مشکینی در مراسم بله برون دخترش مهریه را پنج هزار تومان تعیین کردند. ایشان این مبلغ را پانصد تومان خواند. ایشان پرسید که اگر شما دختر داشتید به این مهریه می دادید؟ آنها گفتند: بله. بعد فهمیدند که ایشان اشتباه کرده است.

سوال – صفحه 180 قرآن کریم را توضیح بفرمایید.

پاسخ – در این صفحه خدا می فرماید: آنها مکر می کنند و خدا هم تدبیر می کند، خدا بهترین تدبیر کننده است.

پزشک به بیمار شربت می دهد و می گوید که هر هشت ساعت یک قاشق بخور. بیمار شربت را نمی خورد و مقداری از شربت را دور می ریزد و به دکتر می گوید که من شربت را خوردم. این بیمار فکر می کند که سر دکتر کلاه گذاشته است ولی او سر خودش را کلاه گذاشته است. در قدیم بجای وزنه پاره آجر می گذاشتند و وزن ها خیلی استاندارد نبود. فردی می خواست شکر بخرد و آجر (وزنه ) را می تراشید که کم بشود ولی نمی دانست که هر چه وزنه کم بشود، شکر او هم کم می شود. ما فکر می کنیم که اگر نماز نمی خوانیم و خمس نمی دهیم زرنگ هستیم، وقتی شکم فقیری سیر می شود و شما را دعا می کند، آن دعا زندگی شما را پربرکت می کند. وقتی درخت انگور را قیچی می کنید رشد آن بیشتر می شود. مو در اثر اصلاح کم نمی شود. ما نباید خدا را گول بزنیم. خدا می فرماید که آنها به خدا کلک می زنند ولی به خودشان کلک می زنند.

سوال – بهترین عبادت از نظر قرآن و دین چیست ؟

پاسخ – قرآن می فرماید: بهترین عبادت، عبادتی است که خالص باشد، ریا، خودنمایی، عجب و غرور در آن نباشد.  باید در نماز اخلاص باشد. نماز هم باید زیاد باشد و هم خالص باشد. یعنی هم کمیت مهم است و هم کیفیت.

سوال– بهترین حکومت ازنظر دین و قرآن چه حکومتی است ؟

پاسخ– بهترین حکومت کردن این است که کار را به اهلش بسپارند. گاهی کسی را دوست دارند و آن پست را بدون دلیل به آن فرد می دهند. بعضی مواقع هم فردی را عزل می کنند با اینکه لایق است و می گوید که این طرفدار من نیست یا در حزب من نیست. گاهی عزل  و نصب ها فقط بر اساس حزب بازی یا سیاست بازی است.  پست های سفارشی، مملکت را آتش می زند. پس باید هر کس در هر جایی که صلاحیت دارد باشد.

در جلسه ای اباذر دید که همه ی حکام از خاندان بنی امیه هستند. او خندید و گفت که از پیامبر شنیدم که اگر حکام مملکت، همه از خاندان بنی امیه بودند باید فاتحه ی آن مملکت را خواند. معاویه به اباذر گفت که این حدیث ها جعلی است، باید شاهد بیاوری و اِلا تو را می کشیم. او شاهد نداشت ولی گفت که ممکن است امیرالمومنین این حدیث را شنیده باشد. از امام علی(ع) پرسیدند که آیا شما این حدیث را از پیامبر شنیده اید؟ حضرت فرمود: خیر، ولی از پیامبر شنیدم که فرمود: زیر آسمان کبود راستگوتر از اباذر نیست. حضرت با اینکه دید جان اباذر در خطر است دروغ نگفت بلکه با سیاست، جان او را نجات داد. ما باید جمهوری اسلامی داشته باشیم نه جمهوری انتقامی. فرد سیاسی می گفت که اگر من بدانم فلانی که جزو خط ما نیست از این مغازه خرید می کند، دیگر از آن مغازه خرید نمی کنم. این سیاست نیست این کینه است. گاهی در افطاری کسی جز باند و حزب خودش را دعوت نمی کند، این تفکر اُموی است نه تفکر علوی.

سوال – بهترین کار از نظر دین و قرآن، چه کاری است ؟

پاسخ- بهترین کار، کاری است که نفع آن بیشتر باشد. بعضی کارها درآمد دارد ولی نفع آن برای خواص است. کاری بهتر است که عام المنفعه باشد و مردم بیشتر از آن استفاده کنند.

خدایا نیت عمل، سیاست اخلاق ما را احسنت بفرما. در این گرانی مردم اذیت می شوند حداقل در این گرانی به خودمان رحم کنیم. وقتی به امام صادق(ع) گفتند وضع گندم خوب نیست امام فرمود ما باید گندم و جو را قاطی کنیم و مصرف را کم کنیم.

لینک کوتاه مطلب : https://gharaati.ir/?p=8900

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.