اگر نماز نباشد قبولی سایر اعمال میسر نخواهد بود

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور با حضور در مسجد امام خمینی(ره) کرمان در ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفایش، سخنانی را در خصوص عوامل بازدارنده در قبول احکام الهی عنوان کرد.

حجت الاسلام قرائتی در جمع مردم کرمان با اشاره به آیه ۱۳ سوره مائده، پیمان شکنی را یکی از عوامل بی اعتنایی به دین و احکام خداوند عنوان کرد.

وی گفت: لقمه حرام موجب بی وفا شدن انسان و در نهایت منجر به شکستن پیمان می شود.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور در ادامه سخنان خود با اشاره به رویکرد اسلام گزینشی در جامعه، تصریح کرد: بعضی افراد هستند که بخشی از اسلام را قبول دارند و بعضی دیگر را قبول ندارند و در روایات داریم اگر بعضی از قسمت‌های اسلام نباشد خیلی چیزای دیگر هم نیست، مانند نماز که اگر نباشد، قبولی سایر اعمال نیز میسر نخواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، سنگدلی و قساوت قلب را به عنوان عامل دوم در بی‌اعتنایی نسبت به دین و احکام الهی مطرح کرد و گفت: در بسیاری از آیات و روایات آمده است که برخی از غذاها، کارها، مهمانی ها و فعالیتهای روزمره باعث قساوت قلب شده و موجب می شود انسان ذره ذره تبدیل به انسان پلیدی شود.

حجت الاسلام قرائتی نبود اشک را در انسان را از نشانه‌های قساوت قلب عنوان کرد و گفت: ائمه اطهار در مناجات با خدا درخواست اشک داشتند و نشست و برخاست با یتیمان و رفت و آمد با آنها را باعث از بین رفتن قصاوت قلب بیان می‌کردند‌.

وی در ادامه اظهار داشت: طبق آیه ۷۴ سوره بقره دل‌های کفار سنگ است بلکه از سنگ بدتر است و در روز عاشورا سنگدلی موجب شد تا به علی اصغر هم رحم نکنند.

استاد قرائتی افزود: عمل نکردن به مستحبات ذره ذره زمینه عدم عمل به واجبات را فراهم می کند و علامت سنگدگی این است که در مقابل نصیحت و آمر به معروف مقاومت دارند و تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به نکاتی پیرامون تاثیر رفتار والدین بر فرزندان، گفت: انتخاب اسم مناسب برای فرزند و انجام اعمال دینی در زندگی کودکان تاثیر زیادی دارد.

رئیس ستاد اقامه نماز تاکید کرد: اجرای برنامه های فرهنگی در آموزش و پروش ویژه دانش آموزان، کودکان، نوجوانان از طریق داستان‌های قرآنی در رفتار دینی آنها موثر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ankara escort