پیامبر اسلام (ص)، وصیت نامه

موضوع بحث: پیامبر اسلام(ص)، وصیت نامه
تاریخ پخش: 06/07/68

بسم الله الرحمن الرحیم

در آستانه رحلت حضرت محمد(ص)، شخص اول عالم هستی، هستیم و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین شهادت امام رضا(ع) و این امور اقتضا می‌کند که ما این هفته در مورد این بزرگواران صحبت کنیم. بنابراین موضوع بحث ما نکاهی به وصیت نامه پیامبر می‌باشد و لطیفه‌های شنیدنی هم هست که لابه لای حرفها خواهم گفت. نزدیک به نکته جالب پیرامون ابعاد زندگی است.
داریم: «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‌‌ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ» (احزاب/21) پیغمبر برای زندگی شما الگوست و در همه چیز الگوست اعم از بهداشت و شمشیر و عبادت و اشک و زن داری و با رفیق و دوست و دشمن و اسیر و تمامی حرکات پیامبر الگوست.
حرف بسیار است نمی‌دانم از کجا شروع کنم!
و اما آخرین حرفهای پیامبر
1- وصیت پیامبر(ص) درباره حلال و حرام و دوری از هوی و هوس
شیخ بهایی از علمای بسیار مهم و بزرگوار که مقبره‌اش در جوار حضرت رضاست نقل می‌کند که پیامبر مریض بود و پنجشنبه بود و دید در حال رفتن از دنیاست، سرش را بست و آمد به بلال گفت‌ای بلال در شهر فریاد بزن که پیامبر می‌خواهد آخرین حرفهایش را بزند و همه مردم به مسجد بیایند. پیامبر با حالت مریضی به مسجد رفت و مردم هم همگی هجوم آوردند و صغیر و کبیر همه آمدند.
پیامبر فرمود: جا بدهید برای کسانی که پشت سرتان هستند تا همه بیایند مسجد پر بشود. و سپس شروع به صحبت نمودند. «انا محمد بن عبدالله» من محمد پسر عبدالله هستم که بعد از من پیامبری نخواهد بود. خبر مرگ من را به من داده‌اند و من از خدمت شما مرخص می‌شوم. یعنی رفتن را دوست دارم و از این بابت خوشحال هستم. یعنی اما دلتنگ شما خواهم شد و امت خود را دوست دارم. مردم وصیت مرا بشنوید. خدا حلال و حرام را در کتاب خود برای شما گفته است پس «فَأَحِلُّوا حَلَالَهُ وَ حَرِّمُوا حَرَامَه‌‌»(بحارالانوار،ج44،ص74) به حلال توجه کنید و از حرام دوری کنید «وَ آمِنُوا بِمُتَشَابِهِه‌‌» و هر چیزی را که نمی‌دانید ایمان بیاورید ولی بگویید چون من نمی‌فهمم به این معنا نیست که وجود ندارد. «وَ اعْمَلُوا بِمُحْکَمِهِ وَ آمِنُوا بِمُتَشَابِهِه‌‌»(بحارالانوار،ج44،ص74) سپس فرمود: «اللَّهُمَّ هَلْ بَلَّغْت‌‌»(بحارالانوار،ج22،ص466) یعنی خدایا گفتم آن چیزی را که باید بگویم.
دومرتبه فرمود: مواظب باشید دنبال هوی و هوس نروید. و هردو سه جمله باز می‌فرمود: «اللَّهُمَّ هَلْ بَلَّغْت‌‌» مثل سوره «الرحمن»، رهبر انقلاب فرمود تمام مقصد ما مکتب ماست البته حضرت امام هم از رسول اکرم آموخته بود یعنی تمام هدفتان دین باشد.
قبل از آمدن مادری به من زنگ زد که من مادر مفقودالاثر هستم ولی وقتی بدحجابی را می‌بینم دلم خون می‌شود. بگویید حتی اگر با خدا لجبازی می‌کنید یا از قیامت نمی‌ترسید حداقل به فکر دل ما باشید و من هم گفتم می‌گویم.
2- وصیت پیامبردرباره زیر دستان و زنان
«اللَّهَ اللَّهَ فِیمَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ أَطْعِمُوهُمْ مِمَّا تَأْکُلُونَ وَ أَلْبِسُوهُمْ مِمَّا تَلْبَسُونَ وَ لَا تُکَلِّفُوهُمْ مَا لَا یُطِیقُونَ فَإِنَّهُمْ لَحْمٌ وَ دَمٌ وَ خَلْقٌ أَشْکَالُکُمْ فَمَنْ ظَلَمَهُمْ فَأَنَا خَصْمُهُمْ وَ اللَّهُ حَاکِمُهُمْ»(عوالی‌‌اللآلی، ج‌‌1، ص‌‌256)
«اللَّهَ اللَّهَ فِیمَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ» از خدا بترسید در مورد کسانی که زیر دستتان هستند مثل برده، شاگرد و. . . . «أَطْعِمُوهُمْ مِمَّا تَأْکُلُونَ» از همان چیزی که می‌خورید به آنها هم بدهید. و در غذا و بشقاب و فرش و زیلو فرقی نگذارید.
و در مورد لباس هم همینطور، لباس غلام حضرت امیر از خودشان گرانتر بود و وقتی خود قنبر علت را جویا شد حضرت فرمود چون جوان دوست دارد شیک پوش باشد. «وَ أَلْبِسُوهُمْ مِمَّا تَلْبَسُونَ» از همان لباس خودتان به آنهابدهید. «وَ لَا تُکَلِّفُوهُمْ مَا لَا یُطِیقُونَ» چیزی را که طاقت ندارد تکلیف نکنید چون نمی‌تواند.
شما پیرمردی و سحرخیز هستی دلیل نمی‌شود او جوان یا بچه است و خوابش سنگین است ولی چون خودت بیدارشده‌ای او را هم اذیت کنی. «فَإِنَّهُمْ لَحْمٌ وَ دَمٌ وَ خَلْقٌ أَشْکَالُکُمْ» او هم گوشت و پوست و انسانی مثل توست. «فَمَنْ ظَلَمَهُمْ فَأَنَا خَصْمُهُمْ» یعنی پیامبر فرمود اگر کسی به زیر دستش ظلم کند خودم در قیامت جلویش را می‌گیرم و با من طرف است. «وَ اللَّهُ حَاکِمُهُمْ» و قاضی خداست و طرف دعوی من هستم.
«الله الله فی النساء» (بحارالانوار،ج32،ص530) نسبت به خانمها مواظبت کنید. مهرشان را بدهید اگر دارید و نگویید چه کسی داده و چه کسی گرفته است. به خانم‌ها ظلم نکنید. اگر کسی به خانمی ظلم کند هر کار خیری که انجام داده است از بین می‌رود. ما مؤمنین و افرادی داریم که اعمال خوبی انجام می‌دهند ولی با زن خود خوب نیستند.
3- وصیت پیامبر درباره ولی امر و مراجع تقلید و اهل بیت و اهل علم
«اللَّهُمَّ هَلْ بَلَّغْت‌‌» یعنی گفتنی‌ها را گفتم؟ ! سپس فرمود: «وَ أَطِیعُوا وُلَاهَ أَمْرِکُم‌‌»(بحارالانوار،ج93،ص12) ولی امر را اطاعت کنید اگر گفتند باید کسی را اطاعت کنید، اطاعت کنید. «وَ إِنْ کَانَ عَبْداً حَبَشِیّاً»(بحارالانوار،ج21،ص371) اگر چه بنده حبشی باشد. معصیت نکنید. «وَ مَنْ أَطَاعَ وَصِیِّی فَقَدْ أَطَاعَنِی»(بحارالانوار،ج44،ص74) کسی اگر او را اطاعت کند من را اطاعت کرده است. «وَ مَنْ أَطَاعَنِی فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ»(بحارالانوار،ج44،ص74) «وَ مَنْ عَصَى وَصِیِّی فَقَدْ عَصَانِی‌‌»(بحارالانوار،ج22،ص4764) و اگر از فرمان او سرپیچی کنید گویی از فرمان من سرپیچی کرده‌اید. «ِوَ مَنْ عَصَانِی فَقَدْ عَصَى اللَّه‌‌» کسی که از رسول خدا سرپیچی کند گویی از خدا سرپیچی کرده است.
در مورد مراجع تقلید هم همینطور است و گفته‌اند: اگر کسی زیرحرف مراجع تقلید بزند زیر حرف رسول خدا زده است و گویی زیر حرف خدا زده است.
اهل بیت من و اهل قرآن را دوست داشته باشید. دانشمندان را دوست داشته باشید. خلاف آنها انجام ندهید حسادت نورزید و نیش نزنید. «وَ مَنْ أَحَبَّهُمْ فَقَدْ أَحَبَّنِی‌‌» (بحارالانوار،ج36،ص253) یعنی کسی که اهل بیت، اهل قرآن و علم رادوست داشته باشد من را دوست دارد. گفتنی‌ها را گفتم! بعداً نگویی یا رسول الله کم گفتی!
پیامبر 23 سال زحمت کشید و همه چیز گفت. روزی کسی کنار امام صادق نشسته بود و امام پرسید اجازه می‌دهید دستتان را فشار بدهم و او اجازه داد. امام دست او را فشار داد و سرخ شد. سپس فرمود اسلام حتی برای همین اندازه تغییر رنگ نیز حکم دارد که جریمه‌اش چقدر است.
4- بهداشت و پیامبر(ص) و خیرات ایشان
حدیث داریم پیامبر گاهی تصمیم می‌گرفتند از گوشت مرغ استفاده کنند و چون کوچه‌های شهر آن زمان تمیز نبود 3روز مرغ را نگه می‌داشت و خودشان دانه می‌دادند و سپس می‌خوردند و این است دستور بهداشتی اسلام. یا برخی مواقع پیامبر لباسش را در ظرف آب می‌جوشاند. لباسش را می‌جوشاند. چون هوای داغ در زمانی که ضدعفونی و سم پاشی و اینجور چیزها نبود حمامی نبود آب لوله کشی نبود ولی عالی ترین مسائل بهداشتی را رسول اکرم(ص) اجرا می‌کرد.
در خیراتشان حضرت رسول گوسفند داشت هیچ وقت نمی‌گذاشت که این صد گوسفند زیاد شود با اینکه صد تا میش سالی صد تا بره می‌زایند اگر دوقلو نزایند یعنی رسول اکرم سالی صد تا گوسفند را ذبح می‌کردند و آبگوشت آنرا به ملت می‌دادند سخاوت نمی‌گذاشت که گوسفندانش زیاد شود و نمی‌خواهد خیلی بگویید که ما دو میلیون داشتیم حالا سیزده میلیون داریم شما با دو میلیون کار کنید باقی آنرا هر چه زیاد آمد به گرسنه‌ها بدهید البته آدم باید سرمایه داشته باشد اما هر چه تولید می‌کنید به این و آن بدهید مهم نیست که شما چقدر پول دارید مهم این است که چقدر دل را شاد کردید.
5- هدر ندادن آب و استفاده درست از نیروها
یک روز حضرت رسول دید که آب باران زیاد است فرمود که چرا می‌گذارید این آبها هدر برود جلوی آب را ببندید سدسازی کنید این جلوی آب را بستند چیزی است که جمهوری اسلامی و بعضی کشورها به آن رسیدند که ما زمین داریم امروز کسی به ما رسید و گفت که شما هم در تلویزیون اعلام کنید که زندگی بهتر با فرزند کمتر گفتم خوب آنقدر هستند که در این مورد صحبت کنند اما من هم از این جهت صحبت می‌کنم این مطلب را شما بگویید من هم می‌گویم اولاد کمتر زندگی بهتر را شما بگویید و من هم می‌گویم اولادها شما هم یک کم می‌توانید کار کنید ما اینطور نیست که خیلی کمبود داشته باشیم البته خوب اگر یک وقت مصلحت باشد اجازه فقهی است مثلاً وقتی جمهوری اسلامی دید که اگر اینطور به جمعیت افزوده شود ما وابسته می‌شویم ما جمعیتمان زیاد باشد و وابسته و کم باشد وبتوانیم خودمان را حفظ کنیم کمی که مستقل باشیم از زیادی که وابسته باشیم بهتر است این یک اصل اما یک اصل دیگر هم داریم و آن این است که ما از آب و خاکمان به طور صحیح استفاده نکردیم حدیث(رسول اکرم فرمودند از هدر رفتن آب جلوگیری کنید و جلوی آن را سد ببندید ما هم آب و زمین را هدر می‌دهیم و. . . و. . . .
اصلاً اگر وزارت کشاورزی کل وزارتخانه را با همه تشکیلات به خوزستان ببرد و در آن جا کار کنند خود خوزستان می‌تواند گندم تمام ایران را تأمین کند ما از سرزمینمان درست استفاده نمی‌کنیم و در مرکز تشریفات هم زیاد شده است حتی در عالم آخوندها هم تشریفات دارد زیاد می‌شود مثلاً اعزام روحانی به جبهه ما می‌بینیم که مثلاً 32 نفر در دفترهای مختلف قم و تهران و غیره فرد برای اعزام روحانی به جبهه هست اما در خود جبهه روحانی هم نیست نفر برای نفر کار می‌کنند آفتابه لگن هفت دست در عالم آخوندها و هم در میان مهندسها مثلاً مهندس کشاورزی خانه‌اش شمیران است اما زمین کشاورزی خوزستان ما هنوز نیروهایمان به کار نیفتاده‌اند خیلی نیرو داریم مملکت ایران خوب کشوری است آنقدر کشورها هستند که مثلاً یا نفت ندارند یا جنگل یا دریا و بسیاری از کشورها نیرو ندارند یا همت ندارند مملکت ما مملکت خوبی است منتها در دوره سربازی باید از این نیروها خوب استفاده کرد و در مورد یک سری چیزها خط شکنی لازم است.
حضرت رسول سالی یک مرتبه از جوانان مدینه سان می‌دید و هر کدام را که مناسب کارهای خاصی می‌دید به آن را اعزام می‌نمود از جوانهای برازنده و سالم برای حفاظت مرزها و از آنهایی که نقصی داشتند در درون شهر و برای حفاظت استفاده می‌کرد یک وقت من یک دوستی داشتم که قدش کوتاه بود به گفتم خوش به حالت تو را سربازی نمی‌برند گفت چرا می‌برند منتها به من می‌گویند عدس پاک کن ما همه نیروهایمان را را هنوز به کار نگرفته‌ایم آدم بیکار نباید داشته باشیم امام صادق(ع) میهمان داشتند از یک یک آنها احوالپرسی کرده سپس شغل آنها را جویا شدند یکی از آنها گفت که بیکار هستم و وقتی آن فرد این حرف را زدند امام صادق(ع) فرمودند: «سَقَطَ مِنْ عَیْنِی»(بحارالانوار،ج100،ص9) تو از چشم من افتادی. بیکار معنا ندارد ما هنوز همه‌مان کار نکرده‌ایم به هر حال.
6- سرشماری را پیامبر(ص) عمل می‌کردند
سرشماری ما فکر می‌کنیم که سرشماری از فرآیندهای دنیای امروز است فرمود: هر کس اسلام آورد و هر کس دارای بچه شد و هر کسی که کلمه اسلام از دهانش در آمد فوری او را بنویسید تا من همیشه آخرین آمار را داشته باشم و هر کس هم که از دنیا رفت مرا خبر کنید مسئله سرشماری مسئله‌ای است که رسول الله در مورد آن عمل می‌نمودند چون ما از این احادیث خبر نداریم فکر می‌کنیم که این مسائل تازه است و مال دنیای امروز حضرت رسول به حضرت امیرالمومنین فرمودند شما در جبهه باید تعدادی جاسوس داشته باشی که چشم تو باشند که مهمترین اخبار را هر لحظه به تو خبر بدهند.
اسیرهای جنگی را پیامبر احوال پرسی می‌کرد و اگر مشکلی داشتند مشکل آنها را حل می‌کرد. شنیده‌اید که هواپیماها چند موتوره هستند پیامبر در مورد افرادی که برای ماموریت اعزام می‌کرد همیشه برای آنها جانشین هم می‌فرستاد مانند اینکه اگر یک موتور هواپیما از کار بیافتد موتور دیگر جایگزین می‌شود ایشان هم از افراد ذخیره استفاده می‌کردند و یا اگر یکی از آنها ریگی به کفششان بود دیگری مراقب باشد مثلاً مسئله فتوکپی ما حدیث داریم:
امام رضا(ع) فرمودند: هر نامه‌ای را که برای هر کس می‌فرستید باید یک نسخه عین آنرا برای خودمان داشته باشیم که اگر در نامه کم و زیادی شد ما نسخه اصلی را داشته باشیم و بتوانیم ثابت کنیم.
در یک کلام ما هنوز با اسلام آشنا نشده‌ایم نمی‌دانیم اسلام چیست به همین خاطر امام رضا(ع) فرمود: اگر مردم بدانند اسلام چیست همه مسلمان می‌شوند مانند مسیحی و یهودی که اصلاً نمی‌دانند که اسلام چیست وگرنه اگر اسلام مطرح شود و بفهمند که ما قانون جالبی و مترقی شما پیدا نمی‌کنید مگر اینکه در اسلام باشد.
7- اهمیت خودکفایی
پیامبر خیلی زحمت کشید 23 سال شب رحلت پیغمبر بحث ما را گوش می‌کنید برادران و خواهران درباره خودکفایی چیزی بگویم چون سال بازسازی است رسول اکرم را در طائف سنگ باران کردند از طائف رفت بیرون خسته و گرسنه و تشنه تا به بیابانهای طائف رسید تا بچه‌های طائف رهایش کنند بعد یک درختی بود معذرت می‌خواهم به دیوار باغی تکیه داد هوا گرم سنگ خورده دویده، تشنه، خسته رسول خدا افتادند پای دیوار یک خورده که استراحت دید کسی از در باغ آمد بیرون پرسید که این باغ مال کیست فرد گفت مال فلان یهودی یا مشرک. دیدند که تا حالا به دیوار یهودی تکیه نداده رسول اکرم همان طور که نشسته بود خود را کشید و کشید و به یک درخت تکیه داد مؤمن تکیه به دیوار مشرک نمی‌دهد. خدا نکند زنهای ما بخواند و حرفی نداشته باشند یک چیز ایرانی را خرج کنند. خدا کند کارگرهای مادر کارخانه که کار می‌کنند و حالا چون ایرانی است بگویند خوب است نگویند حالا چون ایرانی باید باز کنیم هر نعلبکی یک جوری است. جوری باشد که وقتی گفتند ایرانی است بگوید احسنت. می‌گویند کلک می‌زنند که مردم نفهمند ایرانی است و لیکن ما که می‌فهمیم رو با زیرش فرق دارد. روی صندوق با زیرش فرق دارد. تازه کسی هم نفهمد خودت که می‌دانی. مردم هم که می‌دانند کلک دیگر بس است. کلک هم یک سال ده سال. . . . باید کاری کرد که بگویند سر و ته این صندوق یکی است.
8- وصیت پیامبر درباره پرداخت زکات
ایها الناس: رسول خدا مریض بود و بلال را خواند تا مردم را در مسجد جمع کند تا حرف آخر را بزنند سرشان را بستند و از بالای پله‌های منبر گفتند: جلویی‌ها به عقبی‌ها راه بدهید. مردم کشاورزی که گندم هایشان را به سیلوها می‌فروشند زکات می‌دهند! اگر زکات ندهند برکت از مالشان می‌رود. کسی که زکات مالش را ندهد نمازش قبول نیست. دینش هم فایده ندارد. روزه‌اش فایده ندارد. حجش فایده ندارد. جهادش فایده ندارد. چون اسلام به هم وصل است اگر همه نماز را بخوانید ولی «السلام علیکم» را نگویید انگار هیچی، و فایده ندارد.
چهل متر طناب داد تا بیاندازیم و این سطل به ته چاه برسد، اگر نه متر طناب آماده کنی آخر سر هم به ته چاه نمی‌رسی مثل ماشین اسلام به هم متصل است. استارت ماشین را که می‌زنی اگزوزش دود می‌دهد و اینها به هم متصلند.
یک کلید که، 8 تا دنده دارد اگر یکی از آنها صاف شود در باز نمی‌شود. اسلام که پزشکی نیست. در پزشکی می‌تواند بگوید من متخصص حلق و بینی هستم اگر به او بگویی پای بچه‌ام شکسته است می‌گوید پیش شکسته بند برد. من متخصص چشمم. پزشکی را می‌توان تخصصی کرد ولی دین که تخصص نیست. یک نفر می‌گوید من متخصص در سینه زدن هستم. هیچ کاری درست نیست. یک نفر می‌گوید من متخصص در چادر سیاهم غیبت می‌کنم که هیچ زن بی حجابی نمی‌کند. من متخصص در تحصیلم نمره‌ام بیست است و حال ندارم نماز بخوانم. ولی این درست نیست اسلام به هم مربوط است.
«لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‌‌ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ »(احزاب/21) یعنی رسول الله در جبهه و همه چیز مدل بود همه‌اش با هم بود.
وسط جنگ امیرالمومنین(ع) نگاه به آسمان می‌کند ابن عباس به ایشان می‌گوید چرا سر به هوا هستی؟ ! می‌گویند منتظرم خورشید وسط ظهر است باید نماز بخوانم. می‌گوید وسط جنگ هستیم. ولی ایشان می‌گویند علی در وسط جنگ باید نمازش را بخواند. جنگ و نماز از هم جدا نیست. امیرالمومنین وسط جنگ تشنه می‌شوند آب میدهند می‌بیند بهداشتی نیست ظرف پس می‌زند می‌گویند وسط جنگ است. می‌گویند ایشان: علی وسط جنگ کار خلاف بهداشت نمی‌کند. وسط جنگ یک نفر تیر می‌خورد و می‌افتد همه می‌گوید شهید شد پیامبر می‌گوید لباس بیت المال را بدون اجازه پوشید ولو شهید شده باشد خدا صواب شهادت را به او نمی‌دهد. اینها مشکل است و به خاطر همین می‌گویند پلی که از جهنم رد می‌شود از مو باریکتر است. در دنیا هم خوب شدن از مو باریکتر است. باید دقیق بود.
9- وصیت پیامبر درباره حج و حفظ زبان و گریه
«وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَیْهِ سَبِیلا» (بحارالانوار،ج5،ص41) هرکس مستطیع است باید به حج برود. اگر کسی به حج نرفت یا یهودی از دنیا می‌رود یا مجوسی یا نصرانی مگر اینکه مریض باشد یا شاه ستمگر جلویش را بگیرد. این دیگر عذر است.
بعد فرمودند: اگر کسی بتواند برود حج و نرود من در روز قیامت شفاعتش را نمی‌کنم. مواظب زبانتان باشید. گاهی بگریید یکی از الطافی که ما داریم نعمت خوب گریه است. روز قیامت همه چشمها گریان است جز چند چشم اینکه انسان یاد گناهش بیافتد و گریه کند. گریه ارزش دارد گریه در مظلومیت اهل بیت گریه به خاطر گناه و از ترس خدا. بعضی‌ها وقتی گریه‌شان بگیرد خودشان را نگه می‌دارند که گریه نکنند. اگر گریه در مقابل این باشد که خودش را باخته درست نیست ولی گریه در مقابل خدا ارزش دارد. یک خرده جون بکنید نگویید می‌خواهیم خوش بگذرانیم.
یک نفر به ما گفت برای درس خواندن بیا من اول رفتم دیدم برای نمره درس می‌خوانند نه برای عشق درس این را که دیدم نرفتم. اسیرهای جنگی را که می‌خواستند بفروشند آنهایی که دارای هنری بودند گرانتر می‌فروختند یک نفر را ده برابر فروختند گفتند این چه هنری دارد که این قدر گرانتر است گفتند تشنه شناس است به کسی نگاه کرده می‌گوید این تشنه است. فردی او را خرید بعد میهمانی داد غذای با گوشت شور. . . مردم همه گفتند آب برده و اسیر جنگی گفت دروغ می‌گویند تو مرا برای تخصصم خریدی من می‌گویم دروغ می‌گویند یک نفر گفت مرگ بر تشنه شناس و ظرف برداشت آب بیاورد مرد گفت هان این تشنه است. آنکه نشسته تشنه نیست. کسی که عاشق علم است به عیادت دبیر می‌رود اگر مریض شد.خوشا بحالش نمی‌گوید الحمدلله امروز راحتیم.
در جبهه‌ها باشید. در مسجد نماز بخوانید.
10- وصیت پیامبر(ص) درباره جهاد و نماز در مساجد و اخلاص و خیرخواهی دیگران
یک نفر به خانه ما آمد از آقای شهرش عیب گفت گفتم من مسئول نیستم خودم عیب دارم تازه عیب‌هایی که گفتی برای خود آقا نبود برای پسر و دختر و. . . او بود. «لا تَزِرُ وازِرَهٌ وِزْرَ أُخْرى‌‌» (انعام/164) مثل حضرت نوح که حریف پسرش نشد.
حضرت لوط حریف خانمش نشد گناه آنان چیست! آقا باید عادل باشد بداخلاق بود اشکالی ندارد شما نماز بخوانید بخاطر ثوابش نه به خاطر اخلاق آقا. مسجد را پر کنید تا آمریکا ناراحت شود. ابر قدرتها از اتحاد ما می‌ترسند و نباید مسائل کلی را فدای امور جزیی نمود.
دلتان پاک باشد و نسبت به دیگران خیرخواه باشید. حدیث داریم کسی که انسانی را ببیند که کمک می‌خواهد و بی تفاوت بگذرد مسلمان نیست پس چرا ما وقتی کسی را می‌بینیم که بنزین می‌خواهد بی تفاوت می‌گذریم و. . . . یا شاگرد قوی به ضعیف کمک کند و همین کارها برای ما خواهد ماند. حرف بسیار است ولی اشاره می‌کنند وقت تمام شده است.
خدایا آبرومندانه ترین افراد رسول خداست و حدیث داریم همه لحظه مرگ رسول خدا را می‌بینیم و نمی‌دانیم از ما راضی است یا خیر؟ !
خدایا به حق محمد و آل محمد به ما توفیق بده نیت و اعمال و افکار ما طوری باشد که رسول خدا از ما راضی باشد.
خدایا به حق پیامبر، عزیزترین افراد، کشورهای اسلامی و کشور ما و مسئولین وامت و دخترها و پسرهای ما را روز به روز بر ایمان و علم و اتحاد و اخلاصشان بیفزا.
خدایا به ما توفیق بده اعمالمان طوری باشد که از قیامت و مرگ همچون رسول خدا نترسیم.
روح امام و شهدا را از ما راضی گردان و به رهبر عزیز انقلاب سلامتی همراه با بصیرت و عزت و قدرت مرحمت بفرما.
دعا. . . .
دو تذکر: 1- اول مهر نهضت ثبت نام می‌کند پس خواهر و برادر بی سواد عقب افتاده‌ای تو هم اسم بنویس.
2- خواهر بد حجاب حتی اگر قیامت هم نباشد و ایمان ندارید لااقل دل مادر شهید و مفقودالاثر را خون نکن. اگر ایمان ندارید وجدان داشته باشید.

«والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

لینک کوتاه مطلب : https://gharaati.ir/?p=1832

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.