پیامبر اسلام (ص)، وصیت نامه

موضوع بحث: پيامبر اسلام(ص)، وصيت نامه
تاريخ پخش: 06/07/68

بسم الله الرحمن الرحيم

در آستانه رحلت حضرت محمد(ص)، شخص اول عالم هستي، هستيم و شهادت امام حسن مجتبي(ع) و همچنين شهادت امام رضا(ع) و اين امور اقتضا مي‌كند كه ما اين هفته در مورد اين بزرگواران صحبت كنيم. بنابراين موضوع بحث ما نكاهي به وصيت نامه پيامبر مي‌باشد و لطيفه‌هاي شنيدني هم هست كه لابه لاي حرفها خواهم گفت. نزديك به نكته جالب پيرامون ابعاد زندگي است.
داريم: «لَقَدْ كانَ لَكُمْ في‌‌ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ» (احزاب/21) پيغمبر براي زندگي شما الگوست و در همه چيز الگوست اعم از بهداشت و شمشير و عبادت و اشك و زن داري و با رفيق و دوست و دشمن و اسير و تمامي حركات پيامبر الگوست.
حرف بسيار است نمي‌دانم از كجا شروع كنم!
و اما آخرين حرفهاي پيامبر
1- وصيت پيامبر(ص) درباره حلال و حرام و دوري از هوي و هوس
شيخ بهايي از علماي بسيار مهم و بزرگوار كه مقبره‌اش در جوار حضرت رضاست نقل مي‌كند كه پيامبر مريض بود و پنجشنبه بود و ديد در حال رفتن از دنياست، سرش را بست و آمد به بلال گفت‌اي بلال در شهر فرياد بزن كه پيامبر مي‌خواهد آخرين حرفهايش را بزند و همه مردم به مسجد بيايند. پيامبر با حالت مريضي به مسجد رفت و مردم هم همگي هجوم آوردند و صغير و كبير همه آمدند.
پيامبر فرمود: جا بدهيد براي كساني كه پشت سرتان هستند تا همه بيايند مسجد پر بشود. و سپس شروع به صحبت نمودند. «انا محمد بن عبدالله» من محمد پسر عبدالله هستم كه بعد از من پيامبري نخواهد بود. خبر مرگ من را به من داده‌اند و من از خدمت شما مرخص مي‌شوم. يعني رفتن را دوست دارم و از اين بابت خوشحال هستم. يعني اما دلتنگ شما خواهم شد و امت خود را دوست دارم. مردم وصيت مرا بشنويد. خدا حلال و حرام را در كتاب خود براي شما گفته است پس «فَأَحِلُّوا حَلَالَهُ وَ حَرِّمُوا حَرَامَه‌‌»(بحارالانوار،ج44،ص74) به حلال توجه كنيد و از حرام دوري كنيد «وَ آمِنُوا بِمُتَشَابِهِه‌‌» و هر چيزي را كه نمي‌دانيد ايمان بياوريد ولي بگوييد چون من نمي‌فهمم به اين معنا نيست كه وجود ندارد. «وَ اعْمَلُوا بِمُحْكَمِهِ وَ آمِنُوا بِمُتَشَابِهِه‌‌»(بحارالانوار،ج44،ص74) سپس فرمود: «اللَّهُمَّ هَلْ بَلَّغْت‌‌»(بحارالانوار،ج22،ص466) يعني خدايا گفتم آن چيزي را كه بايد بگويم.
دومرتبه فرمود: مواظب باشيد دنبال هوي و هوس نرويد. و هردو سه جمله باز مي‌فرمود: «اللَّهُمَّ هَلْ بَلَّغْت‌‌» مثل سوره «الرحمن»، رهبر انقلاب فرمود تمام مقصد ما مكتب ماست البته حضرت امام هم از رسول اكرم آموخته بود يعني تمام هدفتان دين باشد.
قبل از آمدن مادري به من زنگ زد كه من مادر مفقودالاثر هستم ولي وقتي بدحجابي را مي‌بينم دلم خون مي‌شود. بگوييد حتي اگر با خدا لجبازي مي‌كنيد يا از قيامت نمي‌ترسيد حداقل به فكر دل ما باشيد و من هم گفتم مي‌گويم.
2- وصيت پيامبردرباره زير دستان و زنان
«اللَّهَ اللَّهَ فِيمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ أَطْعِمُوهُمْ مِمَّا تَأْكُلُونَ وَ أَلْبِسُوهُمْ مِمَّا تَلْبَسُونَ وَ لَا تُكَلِّفُوهُمْ مَا لَا يُطِيقُونَ فَإِنَّهُمْ لَحْمٌ وَ دَمٌ وَ خَلْقٌ أَشْكَالُكُمْ فَمَنْ ظَلَمَهُمْ فَأَنَا خَصْمُهُمْ وَ اللَّهُ حَاكِمُهُمْ»(عوالي‌‌اللآلي، ج‌‌1، ص‌‌256)
«اللَّهَ اللَّهَ فِيمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ» از خدا بترسيد در مورد كساني كه زير دستتان هستند مثل برده، شاگرد و. . . . «أَطْعِمُوهُمْ مِمَّا تَأْكُلُونَ» از همان چيزي كه مي‌خوريد به آنها هم بدهيد. و در غذا و بشقاب و فرش و زيلو فرقي نگذاريد.
و در مورد لباس هم همينطور، لباس غلام حضرت امير از خودشان گرانتر بود و وقتي خود قنبر علت را جويا شد حضرت فرمود چون جوان دوست دارد شيك پوش باشد. «وَ أَلْبِسُوهُمْ مِمَّا تَلْبَسُونَ» از همان لباس خودتان به آنهابدهيد. «وَ لَا تُكَلِّفُوهُمْ مَا لَا يُطِيقُونَ» چيزي را كه طاقت ندارد تكليف نكنيد چون نمي‌تواند.
شما پيرمردي و سحرخيز هستي دليل نمي‌شود او جوان يا بچه است و خوابش سنگين است ولي چون خودت بيدارشده‌اي او را هم اذيت كني. «فَإِنَّهُمْ لَحْمٌ وَ دَمٌ وَ خَلْقٌ أَشْكَالُكُمْ» او هم گوشت و پوست و انساني مثل توست. «فَمَنْ ظَلَمَهُمْ فَأَنَا خَصْمُهُمْ» يعني پيامبر فرمود اگر كسي به زير دستش ظلم كند خودم در قيامت جلويش را مي‌گيرم و با من طرف است. «وَ اللَّهُ حَاكِمُهُمْ» و قاضي خداست و طرف دعوي من هستم.
«الله الله في النساء» (بحارالانوار،ج32،ص530) نسبت به خانمها مواظبت كنيد. مهرشان را بدهيد اگر داريد و نگوييد چه كسي داده و چه كسي گرفته است. به خانم‌ها ظلم نكنيد. اگر كسي به خانمي ظلم كند هر كار خيري كه انجام داده است از بين مي‌رود. ما مؤمنين و افرادي داريم كه اعمال خوبي انجام مي‌دهند ولي با زن خود خوب نيستند.
3- وصيت پيامبر درباره ولي امر و مراجع تقليد و اهل بيت و اهل علم
«اللَّهُمَّ هَلْ بَلَّغْت‌‌» يعني گفتني‌ها را گفتم؟ ! سپس فرمود: «وَ أَطِيعُوا وُلَاةَ أَمْرِكُم‌‌»(بحارالانوار،ج93،ص12) ولي امر را اطاعت كنيد اگر گفتند بايد كسي را اطاعت كنيد، اطاعت كنيد. «وَ إِنْ كَانَ عَبْداً حَبَشِيّاً»(بحارالانوار،ج21،ص371) اگر چه بنده حبشي باشد. معصيت نكنيد. «وَ مَنْ أَطَاعَ وَصِيِّي فَقَدْ أَطَاعَنِي»(بحارالانوار،ج44،ص74) كسي اگر او را اطاعت كند من را اطاعت كرده است. «وَ مَنْ أَطَاعَنِي فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ»(بحارالانوار،ج44،ص74) «وَ مَنْ عَصَى وَصِيِّي فَقَدْ عَصَانِي‌‌»(بحارالانوار،ج22،ص4764) و اگر از فرمان او سرپيچي كنيد گويي از فرمان من سرپيچي كرده‌ايد. «ِوَ مَنْ عَصَانِي فَقَدْ عَصَى اللَّه‌‌» كسي كه از رسول خدا سرپيچي كند گويي از خدا سرپيچي كرده است.
در مورد مراجع تقليد هم همينطور است و گفته‌اند: اگر كسي زيرحرف مراجع تقليد بزند زير حرف رسول خدا زده است و گويي زير حرف خدا زده است.
اهل بيت من و اهل قرآن را دوست داشته باشيد. دانشمندان را دوست داشته باشيد. خلاف آنها انجام ندهيد حسادت نورزيد و نيش نزنيد. «وَ مَنْ أَحَبَّهُمْ فَقَدْ أَحَبَّنِي‌‌» (بحارالانوار،ج36،ص253) يعني كسي كه اهل بيت، اهل قرآن و علم رادوست داشته باشد من را دوست دارد. گفتني‌ها را گفتم! بعداً نگويي يا رسول الله كم گفتي!
پيامبر 23 سال زحمت كشيد و همه چيز گفت. روزي كسي كنار امام صادق نشسته بود و امام پرسيد اجازه مي‌دهيد دستتان را فشار بدهم و او اجازه داد. امام دست او را فشار داد و سرخ شد. سپس فرمود اسلام حتي براي همين اندازه تغيير رنگ نيز حكم دارد كه جريمه‌اش چقدر است.
4- بهداشت و پيامبر(ص) و خيرات ايشان
حديث داريم پيامبر گاهي تصميم مي‌گرفتند از گوشت مرغ استفاده كنند و چون كوچه‌هاي شهر آن زمان تميز نبود 3روز مرغ را نگه مي‌داشت و خودشان دانه مي‌دادند و سپس مي‌خوردند و اين است دستور بهداشتي اسلام. يا برخي مواقع پيامبر لباسش را در ظرف آب مي‌جوشاند. لباسش را مي‌جوشاند. چون هواي داغ در زماني كه ضدعفوني و سم پاشي و اينجور چيزها نبود حمامي نبود آب لوله كشي نبود ولي عالي ترين مسائل بهداشتي را رسول اكرم(ص) اجرا مي‌كرد.
در خيراتشان حضرت رسول گوسفند داشت هيچ وقت نمي‌گذاشت كه اين صد گوسفند زياد شود با اينكه صد تا ميش سالي صد تا بره مي‌زايند اگر دوقلو نزايند يعني رسول اكرم سالي صد تا گوسفند را ذبح مي‌كردند و آبگوشت آنرا به ملت مي‌دادند سخاوت نمي‌گذاشت كه گوسفندانش زياد شود و نمي‌خواهد خيلي بگوييد كه ما دو ميليون داشتيم حالا سيزده ميليون داريم شما با دو ميليون كار كنيد باقي آنرا هر چه زياد آمد به گرسنه‌ها بدهيد البته آدم بايد سرمايه داشته باشد اما هر چه توليد مي‌كنيد به اين و آن بدهيد مهم نيست كه شما چقدر پول داريد مهم اين است كه چقدر دل را شاد كرديد.
5- هدر ندادن آب و استفاده درست از نيروها
يك روز حضرت رسول ديد كه آب باران زياد است فرمود كه چرا مي‌گذاريد اين آبها هدر برود جلوي آب را ببنديد سدسازي كنيد اين جلوي آب را بستند چيزي است كه جمهوري اسلامي و بعضي كشورها به آن رسيدند كه ما زمين داريم امروز كسي به ما رسيد و گفت كه شما هم در تلويزيون اعلام كنيد كه زندگي بهتر با فرزند كمتر گفتم خوب آنقدر هستند كه در اين مورد صحبت كنند اما من هم از اين جهت صحبت مي‌كنم اين مطلب را شما بگوييد من هم مي‌گويم اولاد كمتر زندگي بهتر را شما بگوييد و من هم مي‌گويم اولادها شما هم يك كم مي‌توانيد كار كنيد ما اينطور نيست كه خيلي كمبود داشته باشيم البته خوب اگر يك وقت مصلحت باشد اجازه فقهي است مثلاً وقتي جمهوري اسلامي ديد كه اگر اينطور به جمعيت افزوده شود ما وابسته مي‌شويم ما جمعيتمان زياد باشد و وابسته و كم باشد وبتوانيم خودمان را حفظ كنيم كمي كه مستقل باشيم از زيادي كه وابسته باشيم بهتر است اين يك اصل اما يك اصل ديگر هم داريم و آن اين است كه ما از آب و خاكمان به طور صحيح استفاده نكرديم حديث(رسول اكرم فرمودند از هدر رفتن آب جلوگيري كنيد و جلوي آن را سد ببنديد ما هم آب و زمين را هدر مي‌دهيم و. . . و. . . .
اصلاً اگر وزارت كشاورزي كل وزارتخانه را با همه تشكيلات به خوزستان ببرد و در آن جا كار كنند خود خوزستان مي‌تواند گندم تمام ايران را تأمين كند ما از سرزمينمان درست استفاده نمي‌كنيم و در مركز تشريفات هم زياد شده است حتي در عالم آخوندها هم تشريفات دارد زياد مي‌شود مثلاً اعزام روحاني به جبهه ما مي‌بينيم كه مثلاً 32 نفر در دفترهاي مختلف قم و تهران و غيره فرد براي اعزام روحاني به جبهه هست اما در خود جبهه روحاني هم نيست نفر براي نفر كار مي‌كنند آفتابه لگن هفت دست در عالم آخوندها و هم در ميان مهندسها مثلاً مهندس كشاورزي خانه‌اش شميران است اما زمين كشاورزي خوزستان ما هنوز نيروهايمان به كار نيفتاده‌اند خيلي نيرو داريم مملكت ايران خوب كشوري است آنقدر كشورها هستند كه مثلاً يا نفت ندارند يا جنگل يا دريا و بسياري از كشورها نيرو ندارند يا همت ندارند مملكت ما مملكت خوبي است منتها در دوره سربازي بايد از اين نيروها خوب استفاده كرد و در مورد يك سري چيزها خط شكني لازم است.
حضرت رسول سالي يك مرتبه از جوانان مدينه سان مي‌ديد و هر كدام را كه مناسب كارهاي خاصي مي‌ديد به آن را اعزام مي‌نمود از جوانهاي برازنده و سالم براي حفاظت مرزها و از آنهايي كه نقصي داشتند در درون شهر و براي حفاظت استفاده مي‌كرد يك وقت من يك دوستي داشتم كه قدش كوتاه بود به گفتم خوش به حالت تو را سربازي نمي‌برند گفت چرا مي‌برند منتها به من مي‌گويند عدس پاك كن ما همه نيروهايمان را را هنوز به كار نگرفته‌ايم آدم بيكار نبايد داشته باشيم امام صادق(ع) ميهمان داشتند از يك يك آنها احوالپرسي كرده سپس شغل آنها را جويا شدند يكي از آنها گفت كه بيكار هستم و وقتي آن فرد اين حرف را زدند امام صادق(ع) فرمودند: «سَقَطَ مِنْ عَيْنِي»(بحارالانوار،ج100،ص9) تو از چشم من افتادي. بيكار معنا ندارد ما هنوز همه‌مان كار نكرده‌ايم به هر حال.
6- سرشماري را پيامبر(ص) عمل مي‌كردند
سرشماري ما فكر مي‌كنيم كه سرشماري از فرآيندهاي دنياي امروز است فرمود: هر كس اسلام آورد و هر كس داراي بچه شد و هر كسي كه كلمه اسلام از دهانش در آمد فوري او را بنويسيد تا من هميشه آخرين آمار را داشته باشم و هر كس هم كه از دنيا رفت مرا خبر كنيد مسئله سرشماري مسئله‌اي است كه رسول الله در مورد آن عمل مي‌نمودند چون ما از اين احاديث خبر نداريم فكر مي‌كنيم كه اين مسائل تازه است و مال دنياي امروز حضرت رسول به حضرت اميرالمومنين فرمودند شما در جبهه بايد تعدادي جاسوس داشته باشي كه چشم تو باشند كه مهمترين اخبار را هر لحظه به تو خبر بدهند.
اسيرهاي جنگي را پيامبر احوال پرسي مي‌كرد و اگر مشكلي داشتند مشكل آنها را حل مي‌كرد. شنيده‌ايد كه هواپيماها چند موتوره هستند پيامبر در مورد افرادي كه براي ماموريت اعزام مي‌كرد هميشه براي آنها جانشين هم مي‌فرستاد مانند اينكه اگر يك موتور هواپيما از كار بيافتد موتور ديگر جايگزين مي‌شود ايشان هم از افراد ذخيره استفاده مي‌كردند و يا اگر يكي از آنها ريگي به كفششان بود ديگري مراقب باشد مثلاً مسئله فتوكپي ما حديث داريم:
امام رضا(ع) فرمودند: هر نامه‌اي را كه براي هر كس مي‌فرستيد بايد يك نسخه عين آنرا براي خودمان داشته باشيم كه اگر در نامه كم و زيادي شد ما نسخه اصلي را داشته باشيم و بتوانيم ثابت كنيم.
در يك كلام ما هنوز با اسلام آشنا نشده‌ايم نمي‌دانيم اسلام چيست به همين خاطر امام رضا(ع) فرمود: اگر مردم بدانند اسلام چيست همه مسلمان مي‌شوند مانند مسيحي و يهودي كه اصلاً نمي‌دانند كه اسلام چيست وگرنه اگر اسلام مطرح شود و بفهمند كه ما قانون جالبي و مترقي شما پيدا نمي‌كنيد مگر اينكه در اسلام باشد.
7- اهميت خودكفايي
پيامبر خيلي زحمت كشيد 23 سال شب رحلت پيغمبر بحث ما را گوش مي‌كنيد برادران و خواهران درباره خودكفايي چيزي بگويم چون سال بازسازي است رسول اكرم را در طائف سنگ باران كردند از طائف رفت بيرون خسته و گرسنه و تشنه تا به بيابانهاي طائف رسيد تا بچه‌هاي طائف رهايش كنند بعد يك درختي بود معذرت مي‌خواهم به ديوار باغي تكيه داد هوا گرم سنگ خورده دويده، تشنه، خسته رسول خدا افتادند پاي ديوار يك خورده كه استراحت ديد كسي از در باغ آمد بيرون پرسيد كه اين باغ مال كيست فرد گفت مال فلان يهودي يا مشرك. ديدند كه تا حالا به ديوار يهودي تكيه نداده رسول اكرم همان طور كه نشسته بود خود را كشيد و كشيد و به يك درخت تكيه داد مؤمن تكيه به ديوار مشرك نمي‌دهد. خدا نكند زنهاي ما بخواند و حرفي نداشته باشند يك چيز ايراني را خرج كنند. خدا كند كارگرهاي مادر كارخانه كه كار مي‌كنند و حالا چون ايراني است بگويند خوب است نگويند حالا چون ايراني بايد باز كنيم هر نعلبكي يك جوري است. جوري باشد كه وقتي گفتند ايراني است بگويد احسنت. مي‌گويند كلك مي‌زنند كه مردم نفهمند ايراني است و ليكن ما كه مي‌فهميم رو با زيرش فرق دارد. روي صندوق با زيرش فرق دارد. تازه كسي هم نفهمد خودت كه مي‌داني. مردم هم كه مي‌دانند كلك ديگر بس است. كلك هم يك سال ده سال. . . . بايد كاري كرد كه بگويند سر و ته اين صندوق يكي است.
8- وصيت پيامبر درباره پرداخت زكات
ايها الناس: رسول خدا مريض بود و بلال را خواند تا مردم را در مسجد جمع كند تا حرف آخر را بزنند سرشان را بستند و از بالاي پله‌هاي منبر گفتند: جلويي‌ها به عقبي‌ها راه بدهيد. مردم كشاورزي كه گندم هايشان را به سيلوها مي‌فروشند زكات مي‌دهند! اگر زكات ندهند بركت از مالشان مي‌رود. كسي كه زكات مالش را ندهد نمازش قبول نيست. دينش هم فايده ندارد. روزه‌اش فايده ندارد. حجش فايده ندارد. جهادش فايده ندارد. چون اسلام به هم وصل است اگر همه نماز را بخوانيد ولي «السلام عليكم» را نگوييد انگار هيچي، و فايده ندارد.
چهل متر طناب داد تا بياندازيم و اين سطل به ته چاه برسد، اگر نه متر طناب آماده كني آخر سر هم به ته چاه نمي‌رسي مثل ماشين اسلام به هم متصل است. استارت ماشين را كه مي‌زني اگزوزش دود مي‌دهد و اينها به هم متصلند.
يك كليد كه، 8 تا دنده دارد اگر يكي از آنها صاف شود در باز نمي‌شود. اسلام كه پزشكي نيست. در پزشكي مي‌تواند بگويد من متخصص حلق و بيني هستم اگر به او بگويي پاي بچه‌ام شكسته است مي‌گويد پيش شكسته بند برد. من متخصص چشمم. پزشكي را مي‌توان تخصصي كرد ولي دين كه تخصص نيست. يك نفر مي‌گويد من متخصص در سينه زدن هستم. هيچ كاري درست نيست. يك نفر مي‌گويد من متخصص در چادر سياهم غيبت مي‌كنم كه هيچ زن بي حجابي نمي‌كند. من متخصص در تحصيلم نمره‌ام بيست است و حال ندارم نماز بخوانم. ولي اين درست نيست اسلام به هم مربوط است.
«لَقَدْ كانَ لَكُمْ في‌‌ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ »(احزاب/21) يعني رسول الله در جبهه و همه چيز مدل بود همه‌اش با هم بود.
وسط جنگ اميرالمومنين(ع) نگاه به آسمان مي‌كند ابن عباس به ايشان مي‌گويد چرا سر به هوا هستي؟ ! مي‌گويند منتظرم خورشيد وسط ظهر است بايد نماز بخوانم. مي‌گويد وسط جنگ هستيم. ولي ايشان مي‌گويند علي در وسط جنگ بايد نمازش را بخواند. جنگ و نماز از هم جدا نيست. اميرالمومنين وسط جنگ تشنه مي‌شوند آب ميدهند مي‌بيند بهداشتي نيست ظرف پس مي‌زند مي‌گويند وسط جنگ است. مي‌گويند ايشان: علي وسط جنگ كار خلاف بهداشت نمي‌كند. وسط جنگ يك نفر تير مي‌خورد و مي‌افتد همه مي‌گويد شهيد شد پيامبر مي‌گويد لباس بيت المال را بدون اجازه پوشيد ولو شهيد شده باشد خدا صواب شهادت را به او نمي‌دهد. اينها مشكل است و به خاطر همين مي‌گويند پلي كه از جهنم رد مي‌شود از مو باريكتر است. در دنيا هم خوب شدن از مو باريكتر است. بايد دقيق بود.
9- وصيت پيامبر درباره حج و حفظ زبان و گريه
«وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَيْهِ سَبِيلا» (بحارالانوار،ج5،ص41) هركس مستطيع است بايد به حج برود. اگر كسي به حج نرفت يا يهودي از دنيا مي‌رود يا مجوسي يا نصراني مگر اينكه مريض باشد يا شاه ستمگر جلويش را بگيرد. اين ديگر عذر است.
بعد فرمودند: اگر كسي بتواند برود حج و نرود من در روز قيامت شفاعتش را نمي‌كنم. مواظب زبانتان باشيد. گاهي بگرييد يكي از الطافي كه ما داريم نعمت خوب گريه است. روز قيامت همه چشمها گريان است جز چند چشم اينكه انسان ياد گناهش بيافتد و گريه كند. گريه ارزش دارد گريه در مظلوميت اهل بيت گريه به خاطر گناه و از ترس خدا. بعضي‌ها وقتي گريه‌شان بگيرد خودشان را نگه مي‌دارند كه گريه نكنند. اگر گريه در مقابل اين باشد كه خودش را باخته درست نيست ولي گريه در مقابل خدا ارزش دارد. يك خرده جون بكنيد نگوييد مي‌خواهيم خوش بگذرانيم.
يك نفر به ما گفت براي درس خواندن بيا من اول رفتم ديدم براي نمره درس مي‌خوانند نه براي عشق درس اين را كه ديدم نرفتم. اسيرهاي جنگي را كه مي‌خواستند بفروشند آنهايي كه داراي هنري بودند گرانتر مي‌فروختند يك نفر را ده برابر فروختند گفتند اين چه هنري دارد كه اين قدر گرانتر است گفتند تشنه شناس است به كسي نگاه كرده مي‌گويد اين تشنه است. فردي او را خريد بعد ميهماني داد غذاي با گوشت شور. . . مردم همه گفتند آب برده و اسير جنگي گفت دروغ مي‌گويند تو مرا براي تخصصم خريدي من مي‌گويم دروغ مي‌گويند يك نفر گفت مرگ بر تشنه شناس و ظرف برداشت آب بياورد مرد گفت هان اين تشنه است. آنكه نشسته تشنه نيست. كسي كه عاشق علم است به عيادت دبير مي‌رود اگر مريض شد.خوشا بحالش نمي‌گويد الحمدلله امروز راحتيم.
در جبهه‌ها باشيد. در مسجد نماز بخوانيد.
10- وصيت پيامبر(ص) درباره جهاد و نماز در مساجد و اخلاص و خيرخواهي ديگران
يك نفر به خانه ما آمد از آقاي شهرش عيب گفت گفتم من مسئول نيستم خودم عيب دارم تازه عيب‌هايي كه گفتي براي خود آقا نبود براي پسر و دختر و. . . او بود. «لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‌‌» (انعام/164) مثل حضرت نوح كه حريف پسرش نشد.
حضرت لوط حريف خانمش نشد گناه آنان چيست! آقا بايد عادل باشد بداخلاق بود اشكالي ندارد شما نماز بخوانيد بخاطر ثوابش نه به خاطر اخلاق آقا. مسجد را پر كنيد تا آمريكا ناراحت شود. ابر قدرتها از اتحاد ما مي‌ترسند و نبايد مسائل كلي را فداي امور جزيي نمود.
دلتان پاك باشد و نسبت به ديگران خيرخواه باشيد. حديث داريم كسي كه انساني را ببيند كه كمك مي‌خواهد و بي تفاوت بگذرد مسلمان نيست پس چرا ما وقتي كسي را مي‌بينيم كه بنزين مي‌خواهد بي تفاوت مي‌گذريم و. . . . يا شاگرد قوي به ضعيف كمك كند و همين كارها براي ما خواهد ماند. حرف بسيار است ولي اشاره مي‌كنند وقت تمام شده است.
خدايا آبرومندانه ترين افراد رسول خداست و حديث داريم همه لحظه مرگ رسول خدا را مي‌بينيم و نمي‌دانيم از ما راضي است يا خير؟ !
خدايا به حق محمد و آل محمد به ما توفيق بده نيت و اعمال و افكار ما طوري باشد كه رسول خدا از ما راضي باشد.
خدايا به حق پيامبر، عزيزترين افراد، كشورهاي اسلامي و كشور ما و مسئولين وامت و دخترها و پسرهاي ما را روز به روز بر ايمان و علم و اتحاد و اخلاصشان بيفزا.
خدايا به ما توفيق بده اعمالمان طوري باشد كه از قيامت و مرگ همچون رسول خدا نترسيم.
روح امام و شهدا را از ما راضي گردان و به رهبر عزيز انقلاب سلامتي همراه با بصيرت و عزت و قدرت مرحمت بفرما.
دعا. . . .
دو تذكر: 1- اول مهر نهضت ثبت نام مي‌كند پس خواهر و برادر بي سواد عقب افتاده‌اي تو هم اسم بنويس.
2- خواهر بد حجاب حتي اگر قيامت هم نباشد و ايمان نداريد لااقل دل مادر شهيد و مفقودالاثر را خون نكن. اگر ايمان نداريد وجدان داشته باشيد.

«والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته»

لینک کوتاه مطلب : https://gharaati.ir/?p=1832

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.