تشکر

موضوع بحث: تشکر
تاریخ پخش: 69/12/09
بسم الله الرّحمن الرّحیم
1- اهمیت شکر و شکرگزاری و شاکران نمونه
امام علی به استاندار مالک اشتر می‌گوید از خوبها تشکر کن. اینطور نباشد کسی که جان می‌کند با کسی که ول می‌گردد یک جور باشد و این روحیه را من ندیدم کسی جز اولیاء خدا داشته باشد خود خدا چه جور تشکر م کند «سَلَامٌ عَلَى نُوحٍ فِی الْعَالَمِینَ» (صافات/79) «سَلَامٌ عَلَى مُوسَى وَهَارُونَ» (صافات/120) خدا خیلی از خوبها تجلیل می‌کنند بعد از خدا پیغمبرها تجلیل می‌کنند، خدا به پیغمبرش ماموریت می‌دهد که از مردم تشکر کند. ائمه ما خیلی تشکر می‌کردند احترام می‌گذاشتند. امام فرمود رهبر من همان بچه سیزده ساله است که به خودش نارنجک بست. تشکر کردن خیلی روحیه را بالا می‌برد و خیلی جامعه را عوض می‌کند.
قناعت شکر است، «کن قنعاً تکن اشکر الناس» (مستدرک‌الوسایل/ج11/ص175) اگر قانع باشی شاکر هستی، یکی از مشکلاتی که همه را به دردسر انداخته است تجملات است اگر ما بتوانیم زندگی را ساده‌اش کنیم. خیلی مشکلات حل می‌شود. روایت داریم خدا بدش می‌آید از آدمی که دارد ولی قیافه ندارها را به خودش می‌گیرد نعمت‌های خدا را کتمان نکنید.
از کارهای کوچک هم تشکر کنید عدالت را مراعات کنید ما اگر یک کار مهمی باشد تشکر می‌کنیم اما چیز جزئی باشد تشکر نمی‌کنیم. شکر قلبی، روحیه روحیه شکر گذاری باشد.
شاکران نمونه، «إِنَّهُ کَانَ عَبْدًا شَکُورًا» (اسراء/3) حضرت نوح شکور بود حالا چقدر مشکلات داشت همسر بدی داشت «فَخَانَتَاهُمَا» (تحریم/10) البته نه خیانت‌هایی که توی ذهن ما هست شهوتی نبود، فرزندش بد بود، امتش بد بود، نهصد و پنجاه سال تبلیغ کرد چندین نفر بیشتر ایمان نیاوردند. هر دوازده سال یک نفر ایمان آورد، حضرت را مسخره می‌کردند.
یکی از افراد شکور حضرت ایوب بود، یک روز شیطان به خدا گفت اینکه ایوب به خدا می‌گوید الحمدلله چون شکمش سیر است، خیلی‌ها که می‌گویند دین دین چون آخر آن یک نون دارد وگرنه دین ندارند، گفت اگر او را به من واگذار کنی حالی از او می‌گیرم که این یک نفری هم که پیغمبر است خیلی الحمدلله گو نیست. گفت بسیار خوب مال تو دنیای ایوب را خراب کرد هر ضرری خواست به او زد زراعت و دامداری او از بین رفت مرضی برایش پیش آمد که زن و بچه‌اش او را رها کردند ولی همه‌اش می‌گفت الحمدلله بعد خدا گفت این عبد مخلص ما است این دین را برای نان نمی‌خواهد مارکسیست‌ها می‌گفتند هرکس انقلاب می‌کند برای شکم انقلاب می‌کند. امام فرمود: ما برای اقتصاد انقلاب نمی‌کنیم اگر کسی بچه‌اش رفت جبهه و شهید شد چیزی هم ارزان نشد باید بچه دومش جبهه نمی‌رفت. ما این همه شهید دادیم باز در عملیات مرصاد چه غوغایی شد ما نان و آب را می‌خواهیم ولی بالاتر از نان و آب عقاید و اصولی هم داریم. در طول این چند ساله هیچوقت سر دیگ‌های امام حسین(ع) خالی نشده است هر چه گرانی بشود باز هم. . . مردم از نان می‌کنند برای نان نه اینکه از دین بکنند برای نان.
بعد از همه اینها آیه نازل شد «ارْکُضْ بِرِجْلِکَ هَذَا مُغْتَسَلٌ بَارِدٌ وَشَرَابٌ» (ص/42) پای خودت را به زمین بزن، هفت سال در سخت ترین شرایط مقاومت کردی پایت را بزن به زمین چشمه آب گوارایی بیرون می‌آید برو با این آب شستشو کن، هم همه مرض هایت خوب می‌شود و هم شکل و قیافه‌ات «وَوَهَبْنَا لَهُ أَهْلَهُ وَمِثْلَهُمْ مَعَهُمْ رَحْمَهً مِنَّا وَذِکْرَى لِأُوْلِی الْأَلْبَابِ» (ص/43) تمام اینهایی که از دور و بر او رفته بودند برگشتند و دو مرتبه زندگی‌اش سر و سامان پیدا کرد.
امام سجاد(ع) توی خانه دید که میوه‌ای را خوب نخورده‌اند فرمود چرا این میوه خوب خورده نشده است؟ بعد فرمود حتماً باید تا آخر خورده بشود نیمه خور کردن میوه ناشکری است به هر حال نگذارید حرام بشود.
2- چگونه شکرگزاری کنیم؟
چگونه شکر کنیم؟ بهترین راه شکر این است که نماز بخواند و صورتش را بعد از نماز روی خاک بگذارد این شکر است هر چه پهلوی خدا گردن خم کنی پهلوی طاغوت گردنمان بلند است و هر چه پهلوی خدا کمتر گردن خم کنیم. . . کسانی که در راه حق پول خرج نکنند دو برابر آنرا در راه باطل خرج می‌کنند «إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِیَصُدُّوا عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ فَسَیُنفِقُونَهَا ثُمَّ تَکُونُ عَلَیْهِمْ حَسْرَهً ثُمَّ یُغْلَبُونَ وَالَّذِینَ کَفَرُوا إِلَى جَهَنَّمَ یُحْشَرُونَ» (انفال/36) اول پول می‌دهند برای سرنگونی اسلام بعداً حسرت می‌خورند که‌ای کاش پول نداده بودیم، اگر کسی در راه باطل پول خرج کند بعداً غصه می‌خورد.
یک آقایی مرغی داد به غلامش گفت اگر خوب درست کردی تو را آزاد می‌کنم، این هم با لپه درست کرد وقتی خواست بخورد لپه هایش را خورد مرغ را نخورد. گفت: اینرا با بادمجان درست کن اگر خوب درست کردی تو را آزد می‌کنم باز هم این درست کرد باز بادمجان را خورد و مرغ را نخورد گفت یکبار دیگر این را با مغز گردو با فسنجان درست کن اگر خوب بود آزادت می‌کنم. آخرش دید این مرغ هی می‌پزد و این آقا هم نمی‌خورد گفت آقا جان من را نمی‌خواهد آزاد کنی، این مرغ را آزاد کن.
کشور پاکستان جمعیتش صد میلیون است مصرف نفت آنها از ما که پنجاه میلیون هستیم خیلی پایین‌تر است امام وقتی می‌خواست از یک اتاق به اتاق دیگر برود چراغ را خاموش می‌کردند می‌رفتند. ما هنوز تصمیم نگرفته‌ایم زندگی را روی شمعک بیاوریم. حدیث می‌گوید اگر چیز نوی گیرتان آمد، کهنه‌ها را دور نیاندازید. البته خدا یکی زن هم یکی! خدایا شاهد باش که از ترس گفتم! ! !
اولین کسی که سجده شکر کرد علی بن ابی طالب است، و آن وقتی بود که جای پیغمبر خوابید و فرمود الحمدلله که خدا جان من را قربان رسول اکرم کرد.
3- خصوصیات امام زمان و چگونگی ظهور و اصلاح گری
حضرت مهدی(ع) از هر کدام از پیغمبران خصوصیتی دارد، از آدم طول عمر را دارد، از نوح طول عمر، آقا می‌شود یک نفر هزار سال عمر کند؟ بله وقتی در اقیانوس اطلس ماهی پیدا می‌کنند و می‌گویند که سه میلیون سال عمر اوست خوب خدا گیری دارد که به ولی خودش هزار سال عمر بدهد.
الآن آدم می‌فهمد که این حکومتها به درد حکومت نمی‌خورند، بخاطر مردم فساد در بیابان و دریا بوجود می‌آید. دنیا جنگل شده است توحش است.
امام زمان(ع) از یوسف زیبائی دارد از داوود قضاوت دارد از سلیمان حکمت دارد از ایوب رفع هم و غم دارد از عیسی نورانیت دارد از پیغمبر ما انقلاب و خروج دارد امام زمان(ع) خیلی مورد نظر بود امام رضا(ع) به احترام اسم امام زمان که هنوز به دنیا نیامده بود، بلند شد و ایستاد.
امام زمان با چی می‌خواهد اصلاح کند؟ روایت داریم می‌فرماید تمام علم‌ها اگر تقسیم بر بیست و هفت تا بشود آنچه که تا ظهور امام زمان(ع) کشف شده است دو بیست و هفتم است و بیست و پنج قسمت آن در زمان حضرت کشف و اختراع می‌شود.
حدیث داریم وقتی امام زمان(ع) ظهور می‌کند متخصصین از شرق و غرب می‌آیند ایمان می‌آورند و تمام نبوغ و افتخارشان را در اختیار امام قرار می‌دهند. مثل امام خمینی وقتی آمد سرهنگ و سرگرد و تیمسار و همه آنهایی که رگه طاغوتی داشتند مسلمانهایشان آمدند و اعلام همبستگی کردند و تخصص‌شان را در اختیار امام گذاشتند. قبل از زمان امام زمان هر کس می‌گوید اگر دنیا دست من بود اصلاح می‌کردم حتی ما آخوندها می‌گفتیم اگر شاه برود دنیا دست ما باشد اصلاح می‌کنیم حالا که رئیس شدیم دیدم نه خیلی از جاهای آنرا می‌مانیم. من گاهی کم می‌آورم.
من یکبار توفیق شد مهمان شهید مطهری شدم گفتم آقا نمی‌شد خدا جوری کند که همه مردم خوب بشوند؟ گفت اگر همه را خوب می‌آفرید این بود که زنبور عسل از دم عسل می‌دادند، اصلاً ارزش انسان به این است که چهار تا خوب باشند و چهار تا خوب نباشند اگر از دم شیر بدهند می‌شوند گاو شیر ده سنت خدا بر این است که پیغمبر‌ها بیایند چهار نفر قبول کنند و چهار نفر قبول نکنند اگر بنا باشد که دنیای مردم با دین آنها خوب بشود مردم طمع پیدا می‌کنند خوب شدن با طمع ارزش ندارد، می‌شود تملق باید یک جوری باشد که آدم گاهی نماز شب بخواند و هشت او هم گرو نه باشد که ببینیم عاشق کی است.
حدیث داریم قبل از حکومت امام زمان هر کسی چند روزی حکومت را به دست می‌گیرد ببیند خوب می‌تواند اداره کند یا نه بعد می‌گوید اگر خوب خوب می‌خواهید باید خود امام زمان بیاید و اداره کند.
4- شرایط زمان حضور و یاران امام
البته زمان امام زمان هم یک عده ضد انقلاب خواهیم داشت حتی از مذهبی‌ها، حدیث داریم وقتی امام می‌آید عده‌ای از مسجدی‌ها می‌آیند امام زمان را بکشند چون امام زمان می‌گوید این مسجد را برای اخلاص باید خراب کنند. بخاطر رقابت و چشم و هم چشمی باید هیئت تعطیل بشود. بعضی از مذهبی‌ها که منافع‌شان در خطر باشد، امامت امام زمان را قبول نمی‌کنند. من یکی می‌ترسم اگر امام زمان تشریف بیاورد برای اینکه ممکن است بگوید آقای قرائتی شما بیا برو زیمباوه! ما حالا تازه کارم توی تلویزیون گل کرده است کجا من را می‌فرستی؟ من آنطرف میدان شوش نمی‌توانم بروم! کدامهایمان حاضر هستیم؟ کسی که منتظر مصلح است باید صالح باشد.
روایت داریم برادری در زمان امام زمان جوری است که دست می‌کند توی کیسه‌اش و پول برمی دارد به قدری باید اخوت واقعی باشد که دست می‌کنم توی جیب شما پول بردارم شما چیزی نگوئید یعنی جیب‌ها الان یکی است؟ هر جا پانزده تا کارمند دارد شانزده تا حسابرس دارد.
روایت داریم یاران حضرت مهدی بچه‌های عجم هستند از عربها معذرت می‌خواهم سیصدو سیزده یار درجه یک دارد و باقی‌اش یارهای عمومی هستند از سیصد و سیزده نفر درجه یک پنجاه نفر از خانم‌ها هستند و روایت داریم اگر امام زمان بیاید لباس و غذایش ساده است و شما با این رقم شکم پروری نمی‌توانید یار امام زمان باشید.
آیا امام زمان ظهور کند مشکلی برای ما پیش خواهد آمد؟ بله مگر وقتی انقلاب شد ما مشکل نداشتیم؟ چقدر ما شهید دادیم ما برای ظهور حضرت مهدی باید خون هم بدهیم زن منتظر مولود هست اما درد زاییدن را هم باید تحمل کند. صبر کنیم آقا خودش می‌آید بله می‌اید ولی شما نمی‌توانید بیکار بنشینید، شما وقتی منتظر خورشید هستید شب را تاریک می‌نشینید؟ نه، هم منتظر خورشید است و هم شب باید چراغی را روشن کنیم. منتظر گرما هستیم اما شب هم بخاری و کرسی روشن است معنای انتظار این نیست که بیکار بنشینیم.
رسیدن به آن حرکات مشکلاتی هم دارد، امام زمان توی ما هست در حق ما دعا می‌کند. کشور امام زمان ایران است از ایرانیها خیلی راضی است چون نایب برحق‌اش حضرت امام را خوب یاری کردند نایب امام که از شما راضی است خود امام از شما راضی است، گاهی برایشان دعا کنیم، سلامی خدمتشان بدهیم دعای عهدی بخوانیم، یارانش را یاری کنیم، اهدافش را دنبال کنیم خود امام نامه‌ای دارد که زمانی که من نیستم سراغ مجتهد عادل بروید.
«والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»
لینک کوتاه مطلب : https://gharaati.ir/?p=1922

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.