اعتکاف

موضوع: اعتکاف 
تاریخ پخش: 75/09/01
بسم الله الرحمن الرحیم
1- اعتکاف کسی انرژی و بازگشت به خودش است
عکف یعنی ماند اعتکاف کاری بوده حالا ور افتاده. البته همه جا ور نیفتاده در قم هیچوقت ور نیفتاد ولی در شهرهای دیگر نبوده، اما چند سالی است که در سایه جمهوری اسلامی این کار زنده شده و مسئله‌اش اینست که سه روز در مسجد می‌مانند و بیرون نمی‌آیند. یکی از عبادت هاست چون انسان توی کارهای اجتماعی مثل ماشینی که مدتی او را می‌خوابانند زمینی که از آن کشت بر می‌دارند یک مدتی می‌اندازند. خلاصه افرادی که که غرق در زندگی هستند به مسجد می‌روند و بنزین گیری می‌کنند مایه می‌گیرند خودشان را شارژ می‌کنند.
شما تلفن‌های سیار را نگاه کنید یا خیلی از چیزهای دیگر را شارژ می‌کنند. ما 124 هزار پیغمبر داریم اسم 25 نفر از آنها در قرآن است به هیچ یک از پیغمبرها خداوند نفرموده که بارت سنگین است ولی راجع به پیغمبر ما می‌فرماید «إِنَّا سَنُلْقی‌ عَلَیْکَ قَوْلاً ثَقیلاً» (مزمل/5) بدرستی که من می‌خواهم یک مسئولیت سنگین روی دوش تو بگذارم. خوب پیغمبر می‌گوید 124 هزار پیغمبر داشتی بار من سنگین است؟ مسئولیت را از کجا انجام بدهم می‌گوید دو انرژی برداشتم
1- نماز شب بخوان «إِنَّ ناشِئَهَ اللَّیْلِ هِیَ أَشَدُّ وَطْئاً وَ أَقْوَمُ قیلاً» (مزمل/6) اگر می‌خواهی روز بتوانی این مسئولیت را تحمل کنی سحرها بنزین گیری کن اگر سحرها رابطه‌ات را با خدا شارژ کردی اگر سحرها خدا را دیدی روز می‌توانی بار را تحمل کنی (کد خدا را ببین ده را بچاپ).
2- آرام آرام قرآن بخوان آرام آرام نماز شب بخوان «وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتیلاً» (مزمل/4) به پیغمبر(ص) می‌گفتند ساحر، دیوانه، شاعر هرچه می‌خواهند بگویند چون آدم قبلاً آمادگی دارد. یک وقت من می‌گویم آقا من می‌خواهم تو را بخندانم ولی نخندی چون به تو گفته‌ام آماده باش هر رقم بازی در بیاورم تو نمی‌خندی. اگر آدم آمادگی نداشته باشد زود از کوره در می‌رود. کسی که از خیابان می‌رود یک استکان آب روی او بریزی بر می‌گردد و تو را می‌زند همین آقا وقتی آمادگی دارد خودش لخت می‌شود و زیر دوش می‌رود. می‌گوید سحرها بلند شو با خدا گره بخور که سنگینی بار تو را تلو تلو نکند. منشاء انرژی رابطه با خداست. اعتکاف هم همین است آدمهایی که کار و مسئولیت زیاد می‌کنند دو سه روزی به مرخصی می‌روند بازگشت به خویشتن.
2- مکان اعتکاف مساجد شلوغ است
در قرآن هم 2 جا اسم اعتکاف آمده جای اعتکاف هم مسجدهای شلوغ است. این یک نکته است می‌گوید وقتی هم تنها می‌شوی برو جای شلوغی تنها باش یعنی اسلام دین کناره گیری نیست. پیغمبر(ص) در مسجدالحرام معتکف می‌شد ضمن اینکه خودش بود و خدا اما از مردم فاصله نداشت توی متن مردم بود این اهمیت دین ما است در دین ما چیزی به نام کناره گیری و گوشه گیری در آن نیست همه‌اش می‌گوید با مردم باش، با مردم مشورت کن، لبخند بزن، دست بده، احوالپرسی کن، عیادت کن صله رحم کن تولد تبریک بگو مرد تشیع جنازه برو در جمعه و نماز جماعت پیش مردم باشد. رهبانیت که آدم برود توی غاری سرش را پائین بیاندازد و برای خودش باشد گوشه گیری کن این خیلی قشنگ است.
«وَ أَنْتُمْ عاکِفُونَ فِی الْمَساجِدِ» (بقره/187)، «لِلطَّائِفینَ وَ الْعاکِفینَ» (بقره/125)
خداوند به ابراهیم و اسماعیل(علیهما السلام) می‌فرماید مسجد را تمیز کنید برای آنهایی که می‌آیند طواف کنند و برای اینهایی که می‌خواهند معتکف بشوند.
برای پیغمبر(ص) یک خیمه می‌زدند توی مسجد. بعد از این کار دکان شد یک روز حضرت آمد دید خیمه‌های دیگری زده‌اند فرمود این خیمه برای چه کسی است گفتند این خیمه برای عایشه است آن خیمه برای حفصه است پیغمبر(ص) احساس کرد که اینها برای خدا نیست فرمود خیمه‌ها را جمع کنید، این کار الهی است و قصد قربت می‌خواهد ماه رجب برای این کار بسیار مناسب است. جنگ بدر در ماه رمضان شد آن سالی که ماه رمضان در جنگ بدر بود پیغمبر(ص) نتوانست چند روز برود توی مسجد و معتکف شود سال بعد دو دهه معتکف شد یعنی اینقدر ماندن در مسجد ارزش دارد که آن سالی که پیغمبر(ص) نتوانست معتکف بشود سال بعد قضا کرد.
3- چگونگی مقابله با تهاجم فرهنگی
گیر ما این است که وقتی می‌خواهیم با تهاجم فرهنگی مقابله کنیم خیال می‌کنیم حتماً باید با استخر آب گرم و زمین ورزش و موسیقی و اردو حالا اینها عده‌ای را سرگرم می‌کند اما از تو بچه را پخته نمی‌کند. فرق است بین اینکه بچه را از لحاظ ایمانی و فکری شارژ کنیم یا ایام فراغتش را پر کنیم. یک وقت جیب‌های بچه را با آدامس و شکلات پر می‌کنند تا بگوید بابا و مامان خوب هستند. یک وقت هم شعور بچه را بالا می‌بریم و اگر بچه خودش شعور داشته باشد می‌گوید بابا و مامان خوب هستند. گرچه بیسکویت هم نخورد. تهاجم فرهنگی زلیخا بود که خودش را آرایش کرد همه درها را بست «وَ غَلَّقَتِ الْأَبْوابَ وَ قالَتْ هَیْتَ لَکَ قالَ مَعاذَ اللَّهِ» (یوسف/23) یک هجمه شهوتی بود. خوب اینجا چیزی که یوسف(ع) را حفظ کرد طراحی و خطاطی بود اردو بود؟ گیر ما اینست که کارهای اصیل را جا گذاشته‌ایم و داریم کارهای مصنوعی می‌کنیم. یعنی بچه خودمان را می‌کشیم و دفن می‌کنیم می‌آئیم عروسک قنداق می‌کنیم و حال آنکه خودمان بچه داریم. باید رابطه ما با مسجد زیاد باشد. منتهی وضع مسجدهایمان هم زیاد خوب نیست، باید در آنها انقلابی بشود توی روحانیونش توی هیئت امنایش توی خادمینش باید بازسازی بشود.
سوال: اگر روحانی نامنظم بیاید توی مسجد و مردم را سر کار بگذارد آیا باز هم عادل است؟ یعنی اتلاف وقت مردم گناه نیست؟ البته اگر اطلاع بدهد که نمی‌آید مردم وقتشان تلف نمی‌شود. اگر اتلاف وقت مردم گناه صغیره است تکرارش ضرر ندارد؟ اگر نمی‌تواند منظم بیاید از اول به مردم بگوید من نمی‌توانم منظم بیایم من خودم تهران مسجدی دارم، بدلیل اینکه هر هفته یکی دو سفر استانی می‌روم نمی‌توانم آخوند خوبی باشم یعنی آخوند منظم به مردم می‌گویم منتظر من نباشید. ذکر خودتان را بکنید.
همانطوری که غبارروبی حرم امام رضا(ع) افتخار است خادم مسجد شدن هم افتخار باشد البته حساب سرایداری و خادم افتخاری جداست خادم افتخاری می‌توانند بزرگترین شخصیت‌های مملکتی باشند. آقایانی که سه روز در مسجد می‌مانند می‌توانند مطالعه کنند عبادت کنند سه روز را روزه قضا بگیر. نماز قضا به هرحال سنت خوبی بود که از بین رفته بود فقط در قم این چراغ روشن بود ولی اخیراً در دیگر شهرها نیز روشن شده و حکومت اسلامی هم برای همین است که ارزشهای فراموش شده را زنده کند و اخیراً ستادی هم در این زمینه تشکیل شده.
4- امام جواد(ع) در کودکی به امامت رسید
سه تا از امام‌های ما از بچگی به امامت رسیدند. امام جواد و امام هادی(ع) و امام زمان(عج) . آیا بچه هم می‌تواند امام بشود؟ بله قرآن آیه‌ای دارد که می‌فرماید حضرت عیسی(ع) در گهواره فرمود «قالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتانِیَ الْکِتابَ وَ جَعَلَنی‌ نَبِیًّا» (مریم/30) خدا مرا پیغمبر قرارداد. امامت و نبوت کیلویی و متری نیست گاهی یک رادیو کوچک 9 موج را می‌گیرد ولی یک رادیو اندازه بشکه موج تهران را نمی‌گیرد. گاهی افراد کله‌شان بزرگ است چیزی حالیشان نیست گاهی بچه‌هایی هستند کله‌شان کوچک است اما. . . خدا وقتی بخواهد بدهد می‌دهد پیر مردی بنام آقای بهلول که تلویزیون هم او را نشان داد 30 سال زندان افغانستان مبارزه با رضاشاه در 24 ساعت یکبار غذا می‌خورد. این هم فقط نان و ماست می‌خورد بالای 90 سال سن دارد 300 هزار رقم شعر و قرآن را حفظ است.
آدم هم داریم که هی جوجه کباب می‌خورد و آرق می‌زند 20 شعر هم حفظ نیست خلاصه روی علم و اینها کیلویی حساب نکنید شهری و دهاتی سفید و سیاه حساب نکنید.
وقتی به امامت رسیدند ول وله می‌شد که مگر می‌شود اینها امام بشوند؟ ولذا مأمون الرشید جلساتی را تشکیل می‌داد و جوانترین امامی که شهید شد امام جواد(ع) بود در سن 25 سالگی قبر مطهرش هم در کاظمین است. بنی امیه و بنی عباس(لعنه الله علیهما) قاتل امام‌های ما بودند منتهی شیوه‌ها فرق می‌کرد. بنی امیه شمشیر می‌کشید مثل کربلا، بنی عباس شمشیر نمی‌کشیدند و آنها را زیر نظر داشتند.
ولذا امام رضا(ع) را ولیعهد کردند، از مدینه او را کشاندند هر چه فرمود من بازوی ستمگر نمی‌شوم آخرش گفتند یا ولیعهدی را قبول کن یا تو را می‌کشیم فرمود به یک شرط اکنون که اجباراً ولیعهدی را قبول کردم به شرطی که در هیچ کاری به مأمون کمک نکنم یعنی مردم راه مأمون حق نیست یعنی اگر راهش حق باشد امام رضا(ع) از راه حق دوری نمی‌کند امام رضا(ع) فرمود «وَ أَنَا مِنْ شُرُوطِهَا» (ثواب‌الأعمال/ص‌6) من شرط توحیدم شرط از مشروط جدا نمی‌شود.
نه از بی وضو نمی‌شود چون وضو شرط نماز است امام رضا(ع) فرمود توحید و امامت، امامت بند به توحید است اگر نظام مأمون توحیدی بود «وَ أَنَا مِنْ شُرُوطِهَا» من هم کمکش می‌کردم اینها چونکه محبوبیت داشتند نگران بودند اگر امام رضا(ع) در مدینه باشد مردم دور او جمع شوند به او رأی بدهند کودتا کنند و رژیم بنی عباس را بر اندازند اینها را به اسم ولیعهد توی آستین خودشان می‌آورند تا دائماً نگاشان کنند ولیعهدی امام(ع) یک تاکتیک سیاسی بود، برای اینکه او را از مدینه به مرو بکشند و آنجا او را کنترل کنند.
5- سیاست مأمون در ازدواج دخترش با امام جواد(ع)
گفتند دخترمان را هم به امام جواد(ع) می‌دهیم که دختر ما عامل نفوذی باشد در خانه امام جواد(ع) یعنی یک جاسوس توی اندرون داشته باشیم و لذا مأمون دخترش را به امام جواد(ع) خانه‌ای و غذایی بالاخره کاخ و دربار مأمون شاه بود توی ذهنم آمد که فکر نمی‌کنم امام جواد(ع) دیگر به وطنش برگردد با این سفره‌هایی که دیده ایشان دیگر مدینه برو نیست می‌گفت تا فکر کردم امام جواد(ع) فرمود «خُبْزُ شَعِیرٍ وَ مِلْحُ جَرِیشٍ فِی حَرَمِ رَسُولِ اللَّهِ أَحَبُّ إِلَیَّ مِمَّا تَرَانِی فِیهَا» (الصراط‌المستقیم/ ج‌2/ص‌200) نان جو با نمک بخورم فی حرم رسول الله در مدینه باشم «أَحَبُّ إِلَیَّ مِمَّا تَرَانِی فِیهَا» شرف دارد که بهترین غذاها را بخورم و تحت نظر حکومت مأمون باشم.
از این می‌فهمیم اهل شکم خیال می‌کنند اولیاء خدا هم برای شکمند یعنی آنهایی که ریاست طلبند خیال می‌کنند امام خمینی(ره) که بحث حکومت اسلامی می‌کرد مثلاً می‌خواست شاه بشود. یکی از این ضد انقلابها می‌گفت الان امام خمینی(ره) کیف می‌کند. این شخص چونکه خودش شکمو بود خیال کرد امام جواد(ع) ارزش‌ها را فراموش می‌کند زود قضاوت کرد خیال می‌کند اقتصاد و رفاه اصل است این فکر نمی‌کند که مکانهای مقدس را با خوشگذرانی‌های موقت نباید فروخت. گاهی آدم نان خالی حلالی دارد درآمد حلال است اما در جایی درآمد حرام است به او نمی‌آید «لَا خَیْرَ فِی لَذَّهٍ بَعْدَهَا النَّارُ» (من‌لایحضره‌الفقیه/ج‌4/ص‌392) خیری نیست در لذت‌هایی که بعدش آتش است.
6- اثر لقمه حرام
لقمه حرام خیلی کارها می‌کند در حکومت طاغوت عالمی را به دربار آورند گفتند سه کار بکن:
 1- یا قاضی شاه باش
 2- معلم بچه‌های شاه باش
3- یک نهار پیش شاه بخور. این هم فکر کرد و گفت اگر قاضی شاه بشویم باید هر چه شاه دستور داد قضاوت کنیم معلم بچه‌های شاه هم بشویم گرگ زاده عاقبت گرگ شود. بالاخره فوقش شاه می‌شود یک ناهار بخوریم و کلک این را بکنیم. شاه برای او غذا آورد لقمه حرام چنان دل این را جذب کرد که گفت اعلی حضرت اگر اجازه بفرمائید هم قاضی شما می‌شوم و هم معلم بچه‌های تو. حدیث داریم که لقمه حرام در بچه اثر می‌گذارد.
معاون وزیر آموزش و پرورش می‌گفت: ما در اصفهان بچه دبیرستانی بودیم گاهی هم دوست داشتیم بازی کنیم. زنگ کلاس بازی می‌کردیم گوش به حرف استاد نمی‌دادیم می‌گفت یک روز استاد گفت بچه‌ها جمع شوید تا یک جمله به شما بگویم گفت بچه‌ها بنده باید 55 دقیقه درس بدهم ولی وقتی شما بازی گوشی می‌کنید من هم اینجا می‌نشینم لقمه حرام به زن و بچه‌ام می‌دهم. راضی نباشید من لقمه حرام به زن و بچه‌ام بدهم. این معاون وزیر می‌گفت من هر چه از معاد دارم بخشی از آن بخاطر آن حالتی است که معلم داشت. یعنی یک دبیر خدا ترس که از لقمه حرام وحشت دارد و وقتی معاد می‌گوید گریه‌اش می‌گیرد 50 یا 40 یا 100 سال در بچه اثر می‌کند معاد اینها استدلالی نیست یک استاد دانشگاه اگر معتقد به قبر و قیامت باشد همه دانشجوها منقلب می‌شوند، اگر هم نباشد هزار تا استدلال هم بگوید می‌خواند و نمره می‌گیرد. و آن درسی که برای نمره بخوانی درس نیست باید به دین عشق ورزید. دین باوری غیر از دین دانی است.
آن شخص فقط فکر کرده بود که امام جواد(ع) دیگر به مدینه باز نخواهد گشت فهمیده می‌شود که امام جواد(ع) از فکر افراد هم با خبر بود علم غیب داشت.
7- پیامبر با صراحت نام امامان را اعلام کرد
امامت ما سه اصل دارد 1- نص یعنی گفتن با صراحت خیلی روشن بگویند امام چه کسی است 2- عصمت 3- علم غیب شرط امامت اینست که راحت بگویند مثل غدیر خم که پیغمبر(ص) فرمود هر کس من رهبر او بوده‌ام بعد از رحلت من علی ابن ابی طالب(ع) رهبر او است. بیست الی 30 روایت داریم که پیغمبر(ص) فرمود بعد از علی ابن ابی طالب(ع) امام حسن(ع) بعد امام حسین(ع) بعد امام زین العابدین(ع) بعد… اسم این دوازده تا را قبل از تولدشان شخص پیغمبر(ص) تک تک اسم برده سنی‌ها هم این را قبول دارند آنوقت آنهایی که نمی‌خواستند اهل بیت را قبول کنند توی داوازده تا مانده‌اند 4 یا 5 تا از بنی عباس 4 یا 5 تا از بنی امیه خلفای راشدین را قاطی کرده‌اند 16 تا شده‌اند یزید و دو سه نفر دیگر را برداشته‌اند 8 تا مانده.
از چیزهایی که معجزه است اینست که کسانی که زیر بار اهل بیت نرفتند و روایاتی که پیغمبر(ص) اسم 12 تا را برده خواستند قورتش بدهند و کتمان کنند و نگویند خودشان دیده‌اند که دوازده تا هست که آدمها را هر طور کنار هم می‌چینند جور در نمی‌آید. یک کسی می‌خواست امام‌ها را بشمارد ابوالفضل(ع) را هم حساب می‌کرد می‌دید 13 تا شد می‌گفتند بابا ابوالفضل(ع) امام نیست حالا این خوب بود شبیه امام است. یکی از من پرسید اسم علی(ع) کجای قرآن است؟ گفتم هیچ جا گفت پس چرا می‌گوئید علی(ع) گفتم پس اسم ابوبکر کجای قرآن است؟ ما امام علی(ع) را از غدیر خم تعیین می‌کنیم 356 نفر از علمای درجه یک اهل سنت در الغدیر تک تک اسمش آمده که پیغمبر(ص) فرمود بعد از من چه کسانی هستند یعنی با صراحت گفت
8- امام باید معصوم باشد
2- عصمت باید گناه نکند در فیلم امام علی(ع) دیدید کسانی که در محراب پیغمبر(ص) بودند مست بودند. آقا پیاز فروش پیازهایش فروش نمی‌رفت به آن آخوند کذایی گفت به تو پول می‌دهم روی منبر بگو هر کس یک پیاز بخورد یک باغ بهشت هر کس دو پیاز بخورد 2 باغ بهشت و خلاصه پیاز فروش پول می‌داد حدیث می‌تراشیدند. وای به حالی که تبلیغات پولی بشود خدا عاقبت خیلی را خیر می‌کند که برای تبلیغ پول می‌گیرندکلمه عصمت یعنی محفوظ می‌گویند معصوم است یعنی هیچ گناه نمی‌کند. آیا آدم می‌شود گناه نکند؟ بله خود شما هم معصومید یعنی در یک سری گناهها فکر گناه هم نکردید، مثلاً یکی از گناهها اینست که آدم خودش را آتش بزند شما این گناه را نکرده‌اید و فکرش را هم نکرده‌اید. یکی از گناهها اینست که آدم برود توی خیابان و آبهای لجن را بخورد. آدم نه این کار را کرده و نه فکرش را می‌کند. منتهی ما می‌دانیم لجن بد است اما نمی‌دانیم که غیبت بد است در جاهایی که می‌دانیم بد است ما هم آنجا معصومیم منتهی جاهایی که گناه می‌کنیم نمی‌دانیم گناه چقدر بد است منتهی امام همه گناهان را می‌داند چقدر بد است.
9- مفهوم واقعی صلح
3- علم غیب: مأمون می‌خواست دخترش را به امام جواد(ع) بدهد بنی عباس گفتند آقا امام جواد(ع) جزو اهل بیت پیغمبر(ص) است اینها محبوبیت دارند به آنها زور نگو. تو که می‌دانی ریشه بنی عباس با بنی هاشم از قرن‌ها کینه دارند، دو به دست آنها نده حکوت را از دستت می‌گیرند. هر کاری می‌کردند مأمون گفت الا وبالله اگر هم کینه دارند از طرف بنی عباس بوده اگر دو نفر با هم دعوا کردند. نگوئید هر دو ساکت بنشینید.
زمانی که ما با صدام جنگ داشتیم دنیا می‌گفت صلح کنید، کشورمان را گرفته پس بدهد بعد صلح می‌کنیم، همان سالی که جنگ بود من به مکه رفته بودم یکی از تاجرهای سعودی می‌گفت صلح کنید قرآن می‌فرماید: «وَ الصُّلْحُ خَیْرٌ» (نساء/128) صلح بهتر است ایرانی‌ها هم رفته بودند پارچه بخرند گیر این بزازها افتاده بودند ما آمدیم از آن دکان رد بشویم گفتند قرائتی بیا این می‌گوید صلح، من به یکی از آنها گفتم یکی از تاق‌های پارچه را برداشتم گفت کجا؟ گفتم صلح کنید، صلح کنید گفتم صلح یعنی اول پارچه را پس بده بعد صلح کنید. صدام آمده زمین را گرفته صلح کنیم؟ صلح یعنی هر چه خورده پس بدهد بعد صلح کنیم.
گاهی کار با موعظه نمی‌شود و باید با نمایش کار را انجام داد. گاهی توی تبلیغات بیچاره می‌شدیم که چطور تبلیغ کنیم با هر عربی خواستیم صحبت کنیم ساواکی‌های سعودی ایرانیها را می‌گرفتند، که چرا با اینها حرف می‌زنید؟ آخرین طرح این بود که گفتیم آقا بروید ببینید دو نفر که اینجا نشسته‌اند قیافه‌شان را نگاه کنید کاری به پیرها نداشته باشید، اگر دیدید آدمهای جوان تحصیلکرده‌ای هستند برو پشت سر اینها بنشین دو تا ایرانی خودتان جنگ زرگری بگوئید آقا ایران چرا صلح نمی‌کند؟ آن بگوید آخر اینطور است، اینطور است طوری بالا بالا صحبت کنید که این دو نفری که نشسته‌اند گوششان را عقب بدهند یعنی آمپول تبلیغ از طریق عقب.
یک بار استیضاحی بود گفتیم آقایانی که طرفدار هستند یکی، یکی بروید توی مغازه و بگویید آقا ما یک جنسی می‌خواهیم بخریم که ساخت خود کشور شما باشد می‌گویند ما فی چیزهایی که هست همه از آمریکا و اروپاست اصلاً کارم این بود که هر یک از اینها 40، 50 دکان را تحقیر کنند که هیچی از خودتان ندارید اینها فرم‌هایی از نهی از منکر است.
ما در امامت سه چیز می‌خواهیم 1- نص یعنی اسمش آمده باشد مشخص باشد 2- عصمت گناه نکند فکر گناه هم نکند 3- علم غیب. مأمون وقتی می‌خواست دخترش را به امام جواد(ع) بدهد همه دربایان گفتند آقا دخترت را نده لااقل صبر کن این یک خورده با سواد بشود لیسانسش را بگیرد.
10- برخی از موانع ازدواج جوانان
بابا جان یکی از بت‌های زمان ما این است که می‌گویند دختر دیپلم بگیرد. پسر لیسانس بگیرد. این بت را باید بشکنیم بخشی از مبارزه با تهاجم فرهنگی ازدواج آسان و سریع است. من بارها گفتم خودم پسر ندارم بچه هایم سه دخترند و همه را در زمان دبیرستان شوهر می‌دهم بعد هم رفتند و نزدیک است لیسانسشان را بگیرند بچه دار هم شدند اینکه آدم بگوید دخترم باید دیپلم باشد. خوب تا برود دیپلم بگیرد فاسد می‌شود(بعضی از آنها خدایی نکرده) تا برود لیسانس بشود ممکن است دسته گل آب بدهد منحرف بشود خدایی نکرده. دیپلم و لیسانس چه بتی هستند؟
یکی از بت‌های زمان ما مدرک است نمی‌خواهم بگویم عمل ارزش ندارد تحصیل و ازدواج هر دو حقند نباید یک حقی جلوی حق دیگر را بگیرد کار خیر را باید سریع انجام داد. یک کسی سرما خورده بود شک کرد که خربزه بخورد می‌ترسم بخورم عطسه کنم به آقا گفت یک استخاره بکن تا آقا رفت استخاره کند این خربزه را خورد گفت چرا؟ گفت ترسیدم بد بیاید.
آدم گاهی می‌ترسد تا برود دیپلمش را بگیرد بد بشود با داماد شرط کنید که عروس را بردی ببر منتهی این می‌خواهد دیپلمش را بگیرد و ادامه تحصیل بدهد تا دکترا هم بخواند به سلامت. از کار یکی از همکارهای ما در نهضت سواد آموزی خیلی خوشم آمد شبی که دخترش را به خانه داماد می‌بردند به پدر عروس گفتند که پسر شما توی جبهه شهید شده در یک لحظه شکسته شد یک خورده فکر کرد و گفت باشد هیچی نگویید عروس را ببرید شهید شدن در راه خدا حق است عروس هم خانه شوهر برود حق است. نباید آن حق جلوی این حق را بگیرد. این اسلام مرگ بر خرافانی که توی کله بعضی‌ها هست مادربزرگ پسر عمویش مرحوم شده می‌گویند 40 روز عروسی را عقب بیاندازید بابا من چه خاکی به سرم کنم؟ مرد که مرد داماد و عروس چکار کنند؟ تا آن می‌رود یکی دیگر می‌میرد خوب توی هر فامیل یک مشت پیر هستند آدم احترام بگیرد. اصلاً من تعجب می‌کنم چرا دو ماه محرم و صفر عروسی‌ها تعطیل است بله تاسوعا و عاشورا تعطیل باشد.
نه آیه داریم نه حدیث داریم نه خود ائمه ما محرم و صفر بچه هایشان را عقد و عروسی نمی‌کردند؟ چرا(بله) دین ما یک چیزی است که از خودمان هم قاطی‌اش شده هم قرآن و حدیث و هم خودمان فرق سوره انعام و مائده چه فرقی می‌کند ما نفهمیدیم ختم انعام ریشه‌اش کجاست؟ چطور بعضی از سوره‌ها شانس دارد در آن شله زرد و پلو است بعضی سوره قرآن اشکنه هم ندارد خدا شانس بدهد.
11- مناظره امام جواد با یحیی بن اکثم
مأمون گفت امام جواد(ع) با اینکه نوجوان است از همه شما بهتر می‌فهمد آخرش گفتند آقا پس اجازه بده ما امتحانش کنیم مخالفین رفتند یحیی بن اکثم را پیدا کردند به او گفتند یک پولی را به تو می‌دهیم یک سوال گیج کننده بکن که امام جواد(ع) گیج شود قبول کرد جلسه‌ای با حضور سران دانشمند درست کردند، امام جواد(ع) یک نوجوان آمد نشست مأمون هم آمد نشست یحیی بن اکثم هم آمده که آبروی امام جواد(ع) را ببرد سوال کرد اگر کسی در مکه شکار کرد(حاجی‌ها در مکه حق شکار ندارند) جریمه‌اش چیست؟ امام جواد(ع) فرمود شب شکار کند یا روز دفعه اولش است یا دفعه دومش، پشیمان شده یا پشیمان نشده در ایامی بوده که لباس احرام پوشیده و یا در ایامی بوده که لباس احرام نپوشیده آن صیدی که شکار کرده نر بوده یا ماده چنان یحیی بن اکثم رسوا شد. خلاصه یک بر هیچ، او را داغون کرد. بعد برای اینکه یک سیلی علمی هم بزند فرمود یک سوال می‌کنم جواب بده. یحیی بن اکثم را تو خالی کرد پوکش کرد بعد پرتش کرد. فرمود تو که خیلی فکر کردی دانشمند کله دار هستی من هم پهلوی تو کوچولو هستم می‌شود زنی باشد که صبح ساعت 8 بر مرد حرام باشد ساعت 9 حلال باشد ساعت 10 حرام باشد ساعت 11 حرام باشد 2 بعداز ظهر حلال باشد سرشب حرام باشد؟ داغون شد. بعد فرمود حالا به تو می‌گویم بله کنیز مردم است به او نگاه کنی حرام است، کنیز را می‌خری حلال می‌شود بعد از خرید آزادش می‌کنی حرام می‌شود، همان آزاد شده را اگر به ازدواج در بیاوری حلال می‌شود. بعد از ازدواج زهار کنی حرام می‌شود، بعد کفاره می‌دهی. . . فرمود من که نمی‌خواستم این حرفها را بزنم حالا برای اینکه تو خیلی دم تکان می‌دهی من می‌خواستم به تو یک پاتک بزنم که خبری نیست.
شخصی به یک شیخ گفت آقا شما می‌توانید اسم رئیس جمهور فلان کشور را ببرید گفت نه من انگلیسی نخواندم خندید گفت خنده ندارد من هم آیه قرآن «فَسَیَکْفیکَهُمُ اللَّهُ» (بقره/137) می‌خوانم که گیج بشوی در جلسه‌ای 60 هزار سوال آوردند که یکی از این سوال‌ها بماند، اشتباهی که ما می‌کردیم خیال می‌کردیم مأمون که جلسات علمی برگزار می‌کرد چون به علم علاقه داشت ولی نه مأمون 3 مناظره درست کرد با حضور تمام علما و دانشمندان هی می‌گفت آقا یک سوال کنید که امام رضا(ع) در آن بماند. یک سوال کنید که امام جواد(ع) در آن بماند در آن نمی‌ماند. بعد از 3 مناظره دیدند هر مناظره‌ای که می‌خواهند تحقیر کنند عزت اینها بیشتر می‌شود. معاویه یک نامه به امام علی(ع) نوشت تو آن هستی که با زور از تو بیعت گرفتند حضرت امیر(ع) فرمود عجب! این خوبی من است آنکه می‌گویی برای من ارزش است، آنکه تو خیال می‌کنی زشت است.
12- باید مشکل توجه به نماز در کشور حل شود
کسی نگوید اعتکاف مال پیرمردهای بیکار است ما مسئولیت اجتماعی داریم پیغمبر(صلی الله علیه و آله) مسئولیت اجتماعی‌اش از شما بیشتر بود مثل بهانه می‌گوئیم در اداره 4 رکعت نماز بخوان می‌گوید کار مردم عقب می‌افتد می‌گویم امام حسین(ع) ظهر عاشورا کار نداشت کارمند اداره دخانیات و پست و تلگراف همه کارمندها کار دارند فقط آدم بیکار امام حسین(ع) بود این هم ظهر عاشورا را بابا زیر رگبار نماز اول وقت خواند. کارمندهای ما با خانمشان یک ربع حرف می‌زنند، تخمه می‌شکنی مردم پشت در نیستند، اما برای نماز پشت در می‌مانند. در جمهوری اسلامی 5 جا روسفیدیم یک جا رو سیاه. رهبر بهترین رهبرهای کره زمین رئیس جمهور بهترین امت ما 8 سال تکه تکه شدند یک وجب زمین به صدام ندادند بازسازی و رشد علمی و کتابخانه تولیدات، ابتکارات، مسابقات بچه‌ها در آموزش و پرورش و بین المللی ورزشکارها رو سفیدیم. یک جا سرمان را پائین می‌اندازیم خراب کردیم بیایید درست کنیم می‌گویند در کشورهای اسلامی نمازخانه بغل پمپ بنزین تمیز است، برای ایرانی‌ها کثیف است. نمازخانه رستوران‌های کشورهای دیگر تمیز است ایران کثیف است. نماز جمعه کشورهای دیگر شلوغ است کشور ایران خلوت است نماز ظهر کشورهای دیگر اول ظهر شلوغ است نماز ایران خلوت است اذان کشورهای دیگر حلقومی اذان ایران با نوار ما فقط در نماز خجالت می‌کشیم. کشوری که 30، 40 بهترین دارد این لکه ننگ را هم برداریم.
«و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته»
لینک کوتاه مطلب : https://gharaati.ir/?p=2329

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.